مهاجرت به ایتالیا

معرفی تمامی هزینه های زندگی در کشور ایتالیا 2021

آیا قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید؟ آیا از هزینه زندگی در ایتالیا اطلاع دارید؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا تمامی جوانب و هزینه‌های زندگی در ایتالیا را مورد بررسی قرار داده و شما را در این امر راهنمایی کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بررسی هزینه زندگی در ایتالیا و شرایط عمومی آن

هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی افراد و اینکه بسته به نیازهای روزانه هر شخصی، در نظر گرفته خواهد شد. به عنوان مثال دانشجویان در کشور ایتالیا مجبور هستند با در نظر گرفتن این موضوع که از درآمد خاصی برخوردار نیستند (مگر در شرایطی خاص) از بخشی از تفریحات و یا امکانات زندگی در این کشور چشم پوشی کرده تا بتوانند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بر بیایند.

به طور کلی هزینه زندگی در ایتالیا و همچنین تحصیل در این کشور، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر بوده، مثلا تحصیل در رشته پزشکی در کشوری مثل مجارستان به طور تقریبی سالیانه حدود 20.000 الی 25.000 یورو برای دانشجویان هزینه داشته، اما متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی باید در نظر داشته باشند که اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا به هیچ عنوان با کشوری مانند مجارستان قابل مقایسه نخواهد بود.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی در ایتالیا و همچنین تحصیل در این کشور در رشته پزشکی تقریبا نصف هزینه‌ای است که در کشور مجارستان برای این رشته در نظر گرفته شده است، که با توجه به دریافت بورسیه استانی ایتالیا این مقدار به میزان خیلی کمتری هم خواهد رسید.

تخمین زدن هزینه زندگی در یک کشور به طور کل کار بسیار دشواری خواهد بود، چرا که این امر بستگی به پارامتر‌های زیادی خواهد داشت که گفتن یک عدد خاص برای هزینه‌های زندگی در آن کشور را عملا غیر ممکن خواهد کرد.

از مهم‌ترین هزینه زندگی در ایتالیا می‌توان از هزینه‌های تحصیل در ایتالیا،  مخارج مرتبط با خوراک و مواد غذایی، حمل و نقل و تهیه مسکن نام برد. تمامی این هزینه‌ها در سراسر جهان یکسان بوده، به طوری که همه افراد در طول زندگی خود خواه ناخواه با آن روبرو خواهند شد.

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند، باید توجه داشته باشند که فراهم ساختن امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور، از اصلی‌ترین مزایایی است که کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای همسایه خود از آن برخوردار است.

نکته دیگری که افراد باید آن را در نظر داشته باشند این است که میزان درآمد در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی کمتر است اما به طبع آن هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا نیز به مراتب کمتر خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است یکی از بزرگترین هزینه‌های زندگی در ایتالیا که که هر فردی قبل از مهاجرت به این کشور باید آن را در نظر گرفته و بررسی کند، هزینه رهن و اجاره و یا خرید مسکن در ایتالیا می‌باشد.

در پی همین امر معمولا دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در این کشور، با به اشتراک گذاشتن یک واحد مسکونی و یا اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، در بخش بزرگی از هزینه‌های اقامت و زندگی خود در کشور ایتالیا صرفه جویی کرده و آن را کاهش دهند.

عوامل موثر در تعیین هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان

 • شهری که دانشجو برای تحصیل به آن مهاجرت می‌کند

در تمام نقاط دنیا شهرهای مختلف هزینه‌های مختلفی هم در برخواهند داشت. هزینه زندگی در ایتالیا هم نیز از این مسئله مستثنا نخواهد بود. به عنوان مثال هزینه‌های زندگی در شهر میلان به هیچ عنوان قابل مقایسه با یک شهر کوچک مثل باری نخواهد بود.

 • دانشگاه مقصد

دانشگاه‌های کشور ایتالیا هر کدام هزینه‌های مختلفی خواهند داشت. در کل لازم است بدانید دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به دیگر دانشگاه‌ها در نقاط مختلف اروپا، شامل شهریه‌های خیلی بالایی نبوده، مثلا به طور تقریبی در سال حدود 1000 الی 4000 یورو خواهد بود. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا البیه با توجه به گرفتن بورسیه استانی ایتالیا، بورسیه‌های تحصیلی و یا تخفیف شهریه، به صورت خیلی چشمگیری کاهش می‌یابد یا بهتر است بگوییم تقریبا به صفر خواهد رسید. البته باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا شامل شهریه‌های بسیار بالایی بوده و از بورسیه استانی ایتالیا نیز بهره نخواهند برد.

 • دریافت بورسیه استانی ایتالیا

همانطور که گفته شد دانشگاه‌های ایتالیا بورسیه استانی و همچنین بورسیه‌های متعدد تحصیلی خاصی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند، که دریافت این بورسیه‌ها کمک شایانی به دانشجویان خارجی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و هزینه زندگی در ایتالیا خواهد بود. لازم به ذکر است بورسیه استانی هزینه تحصیل در ایتالیا را کاملا پوشش داده و همچنین مقداری وجه نقد نیز برای کمک هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور برای افراد باقی خواهد ماند.

هزینه زندگی در ایتالیا

آشنایی با شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا را در این مقاله مطالعه فرمایید.

 

 • سبک زندگی دانشجویان

این مورد از اهمیت بسیار زیادی در هزینه‌های زندگی افراد در هر کشوری برخوردار خواهد بود.

هزینه هر فرد چه در داخل کشور چه در خارج آن در سبک و روند زندگی آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. تعریف ارزان یا گران بودن هزینه‌ها برای اشخاص مختلف کاملا با هم متفاوت خواهد بود. در نتیجه هر فردی که به ایتالیا سفر می‌کند، می‌تواند برطبق زندگی خود و با توجه به مقدار هزینه‌ایی که در اختیار دارد امورات زندگی خود را بگذراند. اما در کل اگر بخواهیم برای هزینه یک زندگی دانشجویی در ان کشور یک حداکثر یا حداقل  در نظر بگیریم، باید بگوییم که به عنوان مثال در شهرهای بزرگی مثل میلان و رم به طور تقریبی ماهیانه هزینه‌ایی در حدود 800 الی 1000 یورو و برای شهرهای کوچک به طور تقریبی ماهیانه در حدود 500 الی 600 یورو مورد نیاز خواهد بود.

کمک هزینه خوابگاهی در ایتالیا در یال 2021

با توجه به بورسیه‌های خاص تحصیلی که دانشگاه‌های ایتالیا برای بیشتر دانشجویان خارجی در نظر گرفته و ارائه می‌دهد، میتوان گفت که هزینه زندگی خوابگاهی و یا اصطلاحا هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به طور تقریبی ماهیانه به حدود 350 یورو می‌رسد.

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 400 الی 800 یورو می‌باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 300 الی 600 یورو می‌باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق در مرکز شهر حدود 1000 یورو می‌باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق خارج از شهر حدود 750 یورو می‌باشد.
 • قیمت خرید ملک برای هر متر مربع در مرکز شهر 3500 یورو و حومه شهر حدود 1200 یورو می‌باشد.

میانگین هزینه‌هایی که دانشجویان معمولا بابت اجاره مسکن می‌پردازند بستگی به نوع مسکن انتخابی آن‌ها خواهد داشت که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می‌کنند: به طور تقریبی حدود ۴۰۰ یورو در ماه
 • دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند: به طور تقریبی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه
 • دانشجویانی که با خانواده (همسر یا فرزند) زندگی می‌کنند: به طور تقریبی حدود ۲۰۰ یورو در ماه

هزینه زندگی در ایتالیا

جالب است بدانید که فقط حدود ۲ درصد از دانشجویان بین‌المللی در خانه‌های دانشجویی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده زندگی می‌کنند و بقیه آن‌ها گزینه‌های مسکن دیگری را بر می‌گزینند. صرف نظر از جایی که آن‌ها برای زندگی انتخاب می‌کنند، میزان ۷۵ درصد از دانشجویان از وضعیت مسکن خود در این کشور بسیار راضی بوده که این تعداد بالاتر از میانگین ۶۰ درصد در دیگر کشورهای دنیا است.

گران‌ترین شهر و ارزان‌ترین شهر ایتالیا

لازم است بدانید که به طور کل میانگین هزینه زندگی در ایتالیا به طور تقریبی ماهیانه بین 1200 الی 1300 یورو خواهد بود، که البته تمامی این هزینه‌ها مستقیما به دو فاکتور مهم بستگی خواهد داشت، اول سبک زندگی و دوم محل اقامت، که هر دو این‌ها نیز با توجه به مدیریت و آگاهی فرد از شهر محل اقامت خود امکان پذیر خواهد بود. فقط کافی است که از شاخص هزینه زندگی در شهرهای ایتالیا اطلاعات لازم را داشته و سپس به راحتی می‌توانند سبک زندگی خود  با محل اقامت خود را با هم تطبیق دهند. بر اساس آخرین آمارهای به دست آمده، گران‌ترین شهرهای ایتالیا شامل میلان، پارما و جنوا و ارزان‌ترین شهر این کشور هم پالرمو معرفی شده است.

مزایای زندگی در ایتالیا

همانطور که می‌دانید هر فردی با توجه به شرایط زندگی خود، یک کشور را به عنوان بهترین کشور ممکن برای مهاجرت و ادامه زندگی خود بر‌می‌گزیند. بنابراین اگر افراد قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند، باید بر اساس شرایط خود نسبت به این امر اقدام کنند. از مهم‌ترین مزایا در کشور ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه کم زندگی دانشجویی و اعطای بورس تحصیلی
 • زیبایی و طبیعت بکر کشور ایتالیا
 • امکان سفر به اکثر کشورهای معتبر اروپا
 • نزدیکی فرهنگ این کشور به فرهنگ مردم ایران
 • آب و هوای معتدل در کشور ایتالیا

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *