مهاجرت پزشکان به اتریش

شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش 2023

آیا شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش و دریافت اقامت آن کشور را می‌دانید؟ آیا می‌دانید شرایط کار پزشکان در این کشور چگونه است؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط  مهاجرت پزشکان به اتریش و مراحل دریافت ویزای این کشور آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مهاجرت پزشکان به اتریش و شرایط عمومی آن

پزشکانی که تمایل به تحصیل یا کار در اتریش را دارند، قبل از هر چیزی باید از شرایط پذیرش دانشجو و پزشک در این کشور اطلاعات کافی را داشته باشند. معادل سازی مدرک پزشکی در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. برای فعالیت متقاضیان ایرانی در زمینه پزشکی، معادل‌سازی مدرک آن‌ها نیز الزامی خواهد بود. در غیر این صورت اجازه فعالیت در کشور اتریش را به عنوان پزشک نخواهند داشت.

مهاجرت پزشکان به اتریش

جهت مهاجرت پزشکان به اتریش و ادامه تحصیل در این کشور(شرایط و قوانین مهاجرت تحصیلی اتریش 2021)، باز هم به پروسه معادل سازی مدرک پزشکی در نیاز خواهد بود. قابل توجه است که هزینه تحصیل در رشته پزشکی 2021 در این کشور رایگان بوده و هزینه‌های زندگی در اتریش به طور محسوسی پایین می‌باشد.

از طرف برای پزشکان این امکان فراهم شده است که همزمان با تحصیل در دانشگاه، 30 ساعت در هفته را به کار پرداخته و یا در کلاس‌های یادگیری زبان آلمانی و انگلیسی شرکت نمایند. سه دانشگاه به نام‎های اینسبرک، گراس و مدیکال وین، عنوان بهترین دانشگاه‌های اتریش در رشته پزشکی را به خود اختصاص داده‌اند.

مهاجرت پزشکان به اتریش 2023 و نحوه ورود به بازار کار

رشته پزشکی در کشور اتریش از دسته مشاغل مورد نیازی محسوب می‌شود که این کشور دچار کمبود آن نیز می‌باشد. این دسته شغلی در کشور اتریش دارای سه زیر گروه می‌باشد که جزء فهرست مشاغل مورد نیاز اتریش به شمار می‌رود. که این سه دسته عبارتند از:

 • متخصصان فنی-پزشکی خاص
 • دستیار مراقبت درمانی
 • دستیار مراقبت درمانی ماهر

همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان این امکان را دارند که در این سه دسته شغلی، با ارائه قرارداد کاری یا همان پیشنهاد کاری و کسب حداقل 55 امتیاز لازم برای اخذ کارت قرمز- سفید- قرمز اتریش، درخواست خود را ارائه دهند.

بررسی راه‌کارها و قوانین موجود برای متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش 2021 در مقاله مربوط به آن

روش دیگر برای مهاجرت پزشکان به اتریش و دریافت کارت قرمز- سفید- قرمز اتریش توسط پزشکان، استفاده از روش کارگران کلیدی یا Key Workers خواهد بود. در این روش پزشکان می‌بایست حتما از شرکت یا سازمانی در اتریش پیشنهاد کاری دریافت کنند. علاوه بر آن نکته قابل توجه دیگر این خواهد بود که سن آن‌ها بیشتر یا کمتر از 30 سال بوده و از شرایط درآمدی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، برخوردار باشند:

 • شرایط درآمد ماهیانه برای متقاضیان بالای 30 سال، به طور تقریبی حدود 3132 یورو
 • شرایط درآمد ماهیانه برای متقاضیان زیر 30 سال، به طور تقریبی حدود 2610 یورو

مهاجرت پزشکان به اتریش

شرایط مهاجرت پزشکان ایرانی به اتریش 2023

کشور اتریش از جمله مقاصدی است که به پزشکان متخصص نیاز بسیار بالایی دارد. به طوری که در سال‌های اخیر تعداد زیادی پزشک عمومی و متخصص از سرتاسر دنیا اقدام به مهاجرت به این کشور نموده‌اند.

مهاجرت پزشکان به اتریش 2021 و پذیرش آن‌ها شرایط خاصی را در بر دارد، که این شرایط و مدارک لازم توسط دولت این کشور مشخص خواهد شد. بعد از ارائه مدارک به همراه فرم درخواست توسط متقاضیان برای دولت اتریش و ارسال آن‌ها، درخواستشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست مهاجرت پزشکان به اتریش عبارتند از:

 • ارائه گذرنامه که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) که به زبان آلمانی ترجمه شده باشد.
 • گواهی ریز نمرات مربوط به آخرین مقطع تحصیلی که به زبان آلمانی ترجمه شده باشد.
 • توانایی مالی متقاضی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در اتریش باید با مدرک ثابت شود.
 • تمامی مدارک مربوط به سابقه کار پزشکان باید به زبان آلمانی ترجمه و ارائه شود.
 • پزشکان متقاضی باید در سازمان نظام پزشکی عضو باشند و ترجمه کارت خود را ارائه دهند.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشنیه قضایی ضروت دارد.
 • ارائه برگه معاینه سلامت پزشکان الزامی است.

متقاضیان می‌بایست مدارک خود را برای سفارت اتریش ارسال کرده و بعد از بررسی‌های لازم، نتیجه به صورت کتبی برای آنان نیز ارسال خواهد شد.

مهاجرت پزشکان به اتریش

به این دلیل که در دانشگاه‌های اتریش، دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، توجه داشته باشید که تسلط به این زبان ضروری خواهد بود. همچنین چنانچه متقاضیان به زبان آلمانی تسلط کافی نداشته باشند، می‌توانند در کنار تحصیل، در دوره‌های آموزش زبان آلمانی نیز شرکت کرده و به مدرک B2 یا C1 زبان آلمانی دست پیدا کنند. البته لازم به ذکر است که در تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دروس به زبان انگلیسی هم تدریس خواهد شد. همچنین نکته حائز اهمیت این است که همراه داشتن همسر و فرزندان زیر 18 سال در زمان تحصیل در اتریش امکان پذیر خواهد بود.

شرایط معادل سازی مدرک پزشکی در اتریش

نحوه معادل سازی مدرک پزشکی در کشور اتریش به این شکل خواهد بود که مدرک متقاضی با استانداردهای اتریش (Nostrifikation) مقایسه خواهد شد. سپس در صورتی که قبل‌تر متقاضی درخواست خود را برای یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال کرده و توسط آن‌ها نیز پذیرفته شده باشد، در این شرایط پزشک باید یک تایید سه ساله از آن کشور به همراه تجربیات و سوابق کاری خود را ارائه نماید.

بعد از این که مدارک مربوطه توسط  شعبه پزشکی در اتریش به بررسی رسید، تشخیص داده می‌شود که آیا متقاضی باید در آزمون صلاحیت ورود به دانشگاه شرکت کند یا خیر.

همچنین از دیگر شرایط معادل سازی مدرک پزشکی در کشور اتریش قرار گرفتن پزشک متقاضی در لیست پزشکان (Ärzteliste) خواهد بود.

این لیست توسط اداره پزشکی اتریش (Österreichische Ärztekammer – ÖÄK) و شعبه (Landesärztekammer) تهیه خواهد شد. شعبه ارزیابی پزشکی اتریش (medical chamber) مدارک متقاضیان را بررسی کرده و بعد از این که مدارک تحصیلی پزشکان به تایید این شعبه رسید، باید در آزمون صلاحیت نیز شرکت نمایند.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *