بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا | قوانین اخذ بورسیه 2021

آیا قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید؟ آیا شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی ایتالیا را می‌دانید؟ ما در این مقاله از بخش آموز‌ش‌های موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط تحصیلی و همچنین  بورسیه تحصیلی ایتالیا آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا 2021 و بررسی شرایط عمومی آن

کشور ایتالیا یکی از مقصدهای پر طرفداری است که هرساله مهاجران زیادی مخصوصا دانشجویان ایرانی را جذب خود می‌کند. وجود عواملی مثل بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌تواند یکی از دلایل جذابیت این کشور به حساب بیاید. همانطور ه می‌دانید مهاجرت به کشورهای خارجی قطعا آسان نخواهد بود و در پی همین امر متقاضیان باید تمامی جوانب تصمیم خود را در نظر گرفته و بررسی کنند.

با توجه به اینکه که بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده، اما آن‌ها باید مطمئن شوند که وضعیتشان بعد از تحصیل چگونه خواهد بود، یعنی آیا این امکان را دارند که بتوانند اقامت خود را پس از اتمام تحصیل دریافت کنند یا خیر.

بورس تحصیلی ایتالیا

مهاجرت به کشورهای خارجی از روش‌های مختلفی امکان پذیر خواهد بود، که یکی از رایج‌ترین آن‌ها مهاجرت تحصیلی می‌باشد. اکثر متقاضیان در سنین پایین‌تر اقدام به مهاجرت جهت تحصیل می‌کنند.

بورسیه تحصیلی ایتالیا از انواع مختلفی برخوردار است که جهت این امر متقاضیان با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی مورد نظر خود اقدام به این امر خواهد کرد.

لازم است بدانید که نظام آموزشی کشور ایتالیا در سطح اتحادیه اروپا به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین نظام‌ها به شمار می‌رود. با توجه به اینکه این کشور عضو سازمان ملل می‌باشد، بنابراین بر پایه تعهدات خود بورسیه‌هایی را به ویژه برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه ارائه در نظر گرفته و ارائه می‌کند.

متقاضیان ایرانی باید در نظر داشته باشند که دریافت بورسیه در مقطع لیسانس برای آن‌ها کار آسانی نیست، ولی نا ممکن هم نخواهد بود.

برخی از این بورسیه‌ها علاوه بر تحت پوشش قرار دادن شهریه دانشجویان، هزینه‌های دیگری هم مثل بیمه دانشجویی و هزینه زندگی در ایتالیا آنان را  شامل خواهد شد. این بورسیه‌ها معمولا توسط خود دانشگاه‌ها و یا دولت ایتالیا و یا همچنین دولت‌های محلی استان‌های مختلف که هر کدام به تنهایی شامل شرایطی خاص و مبالغ متفاوتی هستند، در نظر گرفته شده و طراحی می‌شوند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • برخورداری از سطح کیفی بالا در دانشگاه‌های ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • برخورداری از بورسیه‌های متنوع تحصیلی
 • امکان کارآموزی با حقوق
 • دوره‌های تحصیلی متنوع

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا

همانطور که قبلا ذکر شد بورسیه تحصیلی ایتالیا در سال 2021 از برنامه‌های گوناگونی برخوردار است، که تعدادی از این برنامه‌ها متعلق خواهد بود به دانشجویان ایتالیایی‌ای در حال تحصیل در ایتالیا و یا خارج از آن هستند و تعدادی دیگر نیز برای متقاضیان بین‌المللی، مخصوصا دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه هستند، در نظر گرفته شده که معمولا آن را تحت عنوان بورسیه جهان سوم ایتالیا نام گذاری کرده‌اند. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین بورسیه‌ها در این کشور را معرفی خواهیم کرد.

 • بورسیه دولتی

همانطور که گفته شد بورسیه‌هایی برای دانشجویان ایتالیایی خارج از کشور و دانشجویان خارجی داخل کشور توسط دولت ایتالیا  در نظر گرفته شده است. این بورسیه‌ها برای بعضی از مقاطع کارشناسی ارشد و همچنین دوره‌های آموزش عالی در رشته هایی چون هنر، موسیقی و رقص، دوره‌های دکترا و تحقیقات زیر نظر سوپروایزر دانشگاه و دوره‌های فرهنگ و زبان ایتالیایی به دانشجویان ارائه خواهد شد.

 • بورسیه های EDISU پایمونت

دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و در دوره‌های تمام وقت در یکی از دانشگاه های پایمونت در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ثبت نام نموده‌اند، این امکان را دارند که در صورت داشتن شرایط لازم، برای این بورسیه اقدام نمایند. اما دانشجویان پاره وقت تنها در مقطع کارشناسی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند، با توجه به اینکه مقدار این بورسیه متفاوت بوده و همچنین شامل خدمات اسکان هم نیز می‌شود.

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA برای دانشجویان بین المللی

این بورسیه برای دانشجویانی در نظر گرفته شده که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت نام کرده و دارای شایستگی‌هایی در زمینه تحصیلی باشند. هر گرنت فقط یک سال تحصیلی را شامل شده و علاوه بر حذف شهریه، مبلغی در کل به میزان 11,059 یورو را در بر دارد.

 • بورسیه دانشگاه PAVIA برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه

دانشگاه PAVIA با توجه به توسعه همکاری‌های بین‌المللی، بورسیه‌هایی برای دانشجویان برجسته‌ای که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را دارند و از کشورهای در حال توسعه قصد مهاجرت را دارند، در نظر گرفته است، که هر کدام از این  بورسیه‌ها به طور تقریبی ارزشی در حدود 8000 یورو خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان

هر ساله تعدادی بورسیه برای دانشجویان با استعداد بین‌المللی که در برنامه‌های کارشناسی ارشد علوم این دانشگاه یعنی دانشگاه پلی تکنیک میلان ثبت نام کرده‌اند، در نظر چرفته می‌شود. به این صورت که شهریه این دانشجویان حذف شده و به طور تقریبی هر ساله مبلغی بین 5000 تا 10.000 یورو به آن ها پرداخت خواهد شد.

 • بورسیه دانشگاه PADOVA

این دانشگاه می‌تواند برای برای دانشجویان ایتالیایی و یا خارجی‌ای که از درآمد کمی برخوردار هستند، رزومه تحصیلی درخشانی باشد، به طوریکه در همه مقاطع بورسیه‌هایی را برای متقاضیان در نظر گرفته است. این بورسیه شامل پول نقد و همچنین ارائه بعضی خدمات دیگری  مثل غذا و اسکان خواهد بود.

 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین

بورسیه‌هایی که در این دانشگاه تعریف شده است، تنها شامل رشته‌هایی مانند  معماری و مهندسی خواهد بود.

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا و برنامه‌های گوناگون آن هر یک شرایط متفاوتی را در بر خواهند داشت. به عنوان مثال بورسیه دولتی ایتالیا که برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین پروژه‌های تحقیقاتی در نظر گرفته شده، دارای محدودیت‌های سنی مخصوص به خود است.

شرایط سنی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 28 سال و در مقطع دکترا حداکثر 30 سال خواهد بود. برای متقاضیانی که قصد دارند در پروژه‌های تحقیقاتی زیر نظر یک سوپروایزر شرکت کنند، این شرایط و مجدودیت سنی کمتر بوده و تا سن 40 سالگی می‌توانند از این بورسیه‌های ارائه شده بهره مند شوند.

در نظر داشته باشید که قطعا برنامه‌های مختلف، از شرایط سنی متفاوتی هم برخوردار خواهد بود. در بعضی بورسیه‌هایی که از سمت یک دانشگاه در نظر گرفته شده، حداکثر سن برای متقاضیان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 30 سال خواهد بود. پس در همین راستا اگر قصد استفاده از این بورسیه‌ها را دارید، می‌توانید باید در نظر داشته باشید که با توجه به شرایط سنی که برای آن در نظر گرفته شده، آن را انتخاب نموده، چراکه این شرایط برای استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا ضروری خواهد بود.

 مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی ایتالیا 2021

همانطور که می‌دانید مهم‌ترین مدارک جهت مهاجرت، جمع‌آوری مدرک خواهد بود. در ادامه  به مدارک لازم جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا خواهیم پرداخت.

 • گذرنامه معتبر
 • عکس
 • مدارک هویتی
 • رزومه
 • مدارک و ریز نمرات مقاطع قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • پر کردن فرم ویزا
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک مربوط به محل زندگی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا و ویزای همراه

بسیاری از متقاضیانی که برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا و یا هر کشور دیگری اقدام می‌کنند، متاهل هستند. بنابراین این افراد معمولا قصد دارند که همسر و فرزند خود را همراه خود به کشور مقصد برده و به طبع آن شرایط اقامت بعد از تحصیل آن‌ها را نیز فراهم آورند.

در نتیجه متقاضیان بورسیه تحصیلی ایتالیا باید این نکته را نیز بدانند که در این کشور ویزای همراه صادر نخواهد شد، و فقط متقاضی می‌تواند بعد از ورود به خاک ایتالیا، با ارسال دعوتنامه امکان صدور ویزای توریستی ایتالیا را برای خانواده خود فراهم کند.

نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا

زمانی که متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی در ایتالیا را می‌کنند باید از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش داشته باشید تا این امکان برایشان فراک شود که برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنند.

لازم است بدانید دوره‌های آموزشی در کشور ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس خواهد شد، که این امر با توجه به مقطع مورد نظر دانشجو و نشان دادن سطحی از دانش زبانی الزامی است.

در مقطع کارشناسی که در مدت زمان4 سال به طول خواهد انجامید، داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1 و یا مدرک آیلتس در سطح 6 ضروری خواهد بود. همچنین در مقطع دو ساله کارشناسی ارشد سطح زبان متقاضیان در انگلیسی با نمره 5/6 و در زبان ایتالیایی با B2 نشان داده خواهد شد.

مقطع دکتر با توجه به رشته تحصیلی دانشجویان به مدت 3 الی 4 سال به طول خواهد انجامید، و ارائه آیلتس نمره 7 از جهت دریافت پذیرش در این مقطع بسیار ضروری خواهد بود.

جالب است بدانید در کشور ایتالیا بعضی از دانشگاه‌ها بدون نمره زبان و به صورت کاندیشنال، با پشت سر گذاشتن دوره زبان در این کشور برای دانشجویان پذیرش تحصیلی در ایتالیا را صادر خواهند کرد، اما باید توجه داشته باشید که این نوع پذیرش ریسک دریافت ویزا را بالا خواهد برد.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *