تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه | بررسی شرایط اعزام دانشجو به روسیه

آیا ققصد مهاجرت به روسیه و ادامه تحصیل در این کشور را دارید؟ آیا از شرایط ادامه تحصیل در روسیه مطلع هستید؟ ما در این بخش از سایت پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط مهاجرت از طریق ادامه تحصیل در روسیه آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله از موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای همراه ما باشید.

مهاجرت از طریق ادامه تحصیل در روسیه

این کشور از لحاظ وسعت بزرگترین کشور در جهان می‌باشد، که در حدود ۱۲۰ گروه قومی در این کشور وجود دارند که به بیشتر از صد زبان صحبت می‌کنند. از نظر جمعیت روسیه یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. کشور روسیه از نظر منابع طبیعی بسیار متنوع بوده و اکوسیستم‌های مختلفی را در خود قرار داده است. گونه های کمیاب جانوری و حیوانی بسیاری از جمله خرس‌های سفید و سیاه آسیایی، پلنگ برفی، خرس‌های قطبی و پستانداران مختلفی همچون خرگوش‌ها در این منطقه زندگی می‌کنند. به طور کلی کشور روسیه دارای جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و توریستی بسیار زیادی برای دانشجویان مقیم این کشور است. ناگفته نماند تحصیل در روسیه به معنی تحصیل در زادگاه بسیاری از مشهورترین هنرمندان و نویسندگان در کل جهان می‌باشد.

تحصیل در روسیه

گذشته از فرهنگ متنوع روسیه، با توجه به این واقعیت که این کشور دارای حدود 26 سایت میراث جهانی یونسکو است، که این امر مهم باعث جذابیت بیشتر برای دانشجویان و جدب آن‌ها برای تحصیل در روسیه می‌شود.

در این کشور مرسوم است که دانشگاه‌ها بازدیدهای دانشجویی را به مکان‌های دیدنی چون میدان سرخ، کرملین و کوه‌های طلایی آلتای و دیگر نقاط توریستی و دیدنی روسیه فراهم می‌کنند. همین امر است که روسیه را به مقصد مناسبی برای کاوش دانشجویان تبدیل می‌کند. علاوه بر این تحصیلات عالیه در این کشور، به‌خصوص به‌دلیل دستاوردهای خود در تحقیقات علمی، شهرت جهانی برای خود در بر دارد. به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل و اقامت، قصد مهاجرت به این کشور را می‌کنند.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

متقاضیانی که تحصیلات دوره متوسطه عمومی و یا حرفه‌ای روسی را پشت سر گذاشته باشند، می‌توانند برای تحصیل در این کشور در دوره لیسانس اقدام کنند. طول مدت دوره کارشناسی معمولا چهار سال خواهد بود. در بسیاری از دانشگاه‌های روسی، دوره‌های زبانی را برگزار می‌کنند که این امر باعث کمک به دانشجویان برای مهارت‌های لازم برای تحصیل به زبان روسی خواهد شد.

در عین حال اگر دانشجویان بخواهند که زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزش باشد، طیف وسیعی از برنامه های آموزش انگلیسی نیز برای آن ها فراهم آمده، که برای این امر نیاز به داشتن آیلتس 6 خواهد بود. اما اکثرا دوره‌هایی که به‌صورت کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، در مقطع کارشناسی ارشد هستند. تحصیل در دوره لیسانس به‌طور تقریبی سالانه حدود 220.000 تا 240.000 روبل (3،385-3،690 دلار) هزینه دارد. حداقل هزینه برای تحصیل در روسیه 121.000 روبل (1860 دلار) در سال و حداکثر هزینه   770.000 روبل (11.846 دلار) در سال است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

نظام آموزش عالی این کشور در سطح جهانی رتبه بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه  از کیفیت بسیار قابل توجهی برخوردار است. در این کشور نیز مانند دیگر کشورها فارغ‌التحصیلان در مقطع کارشناسی این امکان را دارند که برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد اقدام نمایند. این دوره 2 ساله خواهد بود و شامل آموزش دانشجویان برای امور تحقیقاتی می‌شود.

تحصیل در روسیه

بعد از آن دانشجویان پس از گذشت از مرحله دفاع از پایان نامه خود، مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی میسر می‌باشد و دانشجویان با دارا بودن مدرک آیلتس 6 به بالا امکان ادامه  تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را خواهند داشت.

هزینه شهریه کارشناسی ارشد به طور تقریبی سالانه حدود 13.000 روبل در دانشگاه های دولتی می‌باشد، اما این مقدار شهریه می‌تواند در دانشگاه های خصوصی به 1.400.000 روبل برسد. ولی این را در نظر داشته باشید که فرصت های بودجه برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکترا در روسیه

این کشور به دلیل امکانات فراوانی که در خود جای داده،  فرصت‌های تحقیقاتی بسیار زیادی را برای دانشجویان در مقطع دکترا فراهم آورده است. روسیه به عنوان زادگاه نویسندگان مشهور و افسانه‌ای مانند تولستوی و   داستایوفسکی، و دانشمندان معروفی چون ایوان پاولوف و میخائیل لومونوسف (که نامش روی دانشگاه دولتی مسکو  لومونوسف قرار گرفته است) از میراث علمی برجسته‌ای برای دانشجویان دکترا برخوردار است.

 • متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در روسیه ملزم به داشتن رزومه علمی پژوهشی قوی و نمره زبان آیلتس 6.5 به بالا می‌باشند. به طور کلی دلایلی که متقاضیان را جذب به تحصیل در روسیه در مقطع دکترا می‌کند عبارتنداز:
  فرهنگ‌های متنوع از شهرهای بزرگ و زیبای سن پترزبورگ و مسکو گرفته تا تندرا یخ زده سیبری
 • قیمت مناسب و هزینه کم زندگی
 • وجود بورس‌های تحصیلی (دولت روسیه در هر سال حدود 15.000 بورس تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده که هزینه شهریه، کمک هزینه نگهداری و اقامت را تأمین می‌کند

میزان معدل قابل قبول برای تحصیل در روسیه

میزان معدل قابل قبول برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، به توجه به دانشگاهی که برای پذیرش آن اقدام کرده‌اید مختلف و متغیر می‌باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور ، اکثر دانشگاه ها با توجه به معدل دانشجو، نتیجه آزمون ورودی و نتیجه مصاحبه، آن‌ها را پذیرش می‌کنند. از آنجایی که بیشتر دوره‌های مقطع لیسانس به زبان روسی برگزار خواهد شد، دانشجویان باید باید توانایی خودشان را در زبان روسی با شرکت در آزمون EGE نشان دهند. اگر متقاضیان به زبان روسی تسلط نداشته باشند، بعضی از دانشگاه‌های این کشور دوره‌های یک ساله زبان روسی برگزار می‌کنند که دانشجو می‌تواند از طریق شرکت در این دوره‌ها خود را برای آزمون آماده کند. مقاطع بالاتر به طور گسترده به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و نیازی به اثبات توانایی در زبان روسی و شرکت در کلاس روسی نخواهد داشت.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه با توجه به دانشگاهی که برای آن اقدام می‌کنید، متفاوت است. به عنوان مثال برای دانشگاه‌های مهندسی سطح بالا در روسیه حداقل معدل 16 قابل قبول می‌باشد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراحل برای مهاجرت از طریق تحصیلی به روسیه اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. به همین منظور متقاضیان باید پس از تهیه مدارک زیر از طریق سفارت روسیه برای دریافت ویزا تحصیلی خود اقدام نمایند:

 • گواهی وضعیت منفیHIV جهت گرفتن ویزای دانشجویی روسیه برای تحصیل در روسیه
 • برای متقاضیان زیر 18 سالجهت گرفتن ویزای دانشجویی روسیه، رضایت والدین برای مسافرت که گواهی شده توسط دفتر اسناد رسمی باشد نیز الزامی است.
 • عکس 3.5 * 4.5 سانتی متر
 • فرم درخواست اخذ ویزای دانشجویی روسیه
 • دعوت نامه رسمی دانشگاه برای ورود به روسیه (اصلی) برای تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه‌های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه وجود دارد. بورسیه‌های دولتی نوعی از این بورس‌ها هستند که با توجه به شایستگی متقاضیان، به مستعدترین دانشجویان اعطا می‌شود. بیشتر بورسیه‌های تحصیلی مختص به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشند و با توجه به سیستم رقابتی که برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد، دانشجویان برای گرفتن آن ها باید یک رزومه علمی و پژوهشی بسیار قوی ارائه دهند.

تعدادی از بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های روسیه عبارتند از:

 • EEUA International Scholarship Foundation in Russia

شامل پوشش صد درصد شهریه و هزینه خوابگاه

 • NRU Higher School of Economics International Master Awards in Russia

شامل پوشش پنجاه درصدی مبلغ شهریه دوره کارشناسی ارشد

 • Russian Scholarship Projects

شامل پوشش صد درصد هزینه شهریه

در زیر به تعدادی از رشته‌های تحصیلی در این کشور که شامل بورسیه می‌شوند، می‌پردازیم:

 • زیست شناسی
 • علوم کامپیوتر و آی تی
 • ریاضیات و هوش مصنوعی
 • مدیریت کسب و کار
 • سیاست و روابط بین الملل
 • روانشناسی
 • فیزیک
 • زبانشناسی و زبان های نوین
 • علم شیمی
 • اقتصاد
 • فناوری
 • مهندسی

برای تحصیل در روسیه، دانشجویان بین‌الملل می‌توانند با توجه به موارد زیر دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند:

 • ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ منطقه کشور، از کالینینگراد تا ولادی‌ وستوک
 • ۲۰۵ رشته، از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی
 • ۶۵۷ رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و تحصیلات تکمیلی (دوره‌های پزشکی، دوره‌های افسری)، کارآموزی و دستیاری

لیست دانشگا‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل در روسیه

 • Lomonosow Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Pavlov FirstSaint Petersburg State medical University
 • Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry  (فقط دندانپزشکی)
 • Sechenov First Moscow State Medical University (فقط داروسازی)

 

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *