ثبت شرکت در سوئیس

بررسی قوانین 2021 ثبت شرکت در سوئیس

آیا قصد مهاجرت به کشور سوئیس را دارید؟ آیا با راه‌های مهاجرت به این کشور آشنا نیستید؟ به دنبال رونق کسب وکار خود در سوئیس می‌گردید؟ ما به شما مهاجرت از طریق ثبت شرکت در سوئیس را پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاع دقیق از قوانین و مقرارت وضع شده برای ثبت شرکت در سوئیس پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای را تا انتها بخوانید.

مهاجرت با ثبت شرکت در سوئیس

در ابتدای شروع مقاله لازم به ذکر است که هزینه بالا و ریسک پذیری زیاد از جمله مهم‌ترین فاکتور‌های ثبت شرکت در سوئیس است. متقاضیان این حوزه با توجه به این شرایط و آگاهی کامل از وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور سوئیس، باید نسبت به ثبت شرکت در سوئیس و در نهایت اخذ اقامت این کشور قدم بردارند.

ثبت شرکت در سوئیس

اخذ اقامت با ثبت شرکت در کشور سوئیس

از جمله مهم‌ترین مواردی که باید قبل از هر قدمی درنظر گرفته شود، طرح تجاری، ایده کسب وکار یا همان بیزینس پلنی است که توسط آن اقدام به ثبت شرکت درسوئیس می‌نماییم. لازم به ذکر است پس ازطراحی ایده برای کسب و کارتان، نیاز است که این بیزینس پلن توسط نهادهای دولتی و کار تاییدیه لازم را دریافت کرده که برای پیشرفت در روند اخذ تاییدیه‌های لازم، پیشهاد می‌کنیم از وکیل کار در اروپا استفاده کنید.

در کشور سوئیس 7 مدل ثبت شرکت تعریف شده است که در ادامه به بررسی تک به تک آن‌ها می‌پردازیم.

 • شرکت مالکیتی با خصوصی در سوئیس
 • شرکت سهامی عام (AG / SA) در سوئیس
 • مشارکت عمومی در سوئیس، مشارکت محدود در سوئیس
 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH / Sàrl) در سوئیس
 • شرکت تابعه و ثبت شعبه

شرکت مالکیتی یا خصوصی در سوئیس

شرایط شرکت مالکیتی یا خصوصی به شرح زیر می باشد:

 1. این نوع شرکت متداول ترین نوع شرکت استاندارد یا خصوصی است.
 2. این نوع برای صاحبان کسب و کار که برای خودشان کار می کنند، گزینه ای مناسب است.
 3. این مدل برای فریلنسرها (Freelancer)، شرکت های کوچک و کارآفرینان فردی بسیار مناسب است.
 4. این کسب و کارها توسط افراد ساکن و مقیم سوئیس راه اندازی می گردد.
 5. این نوع با مسئولیت نامحدود است و باید نام مالک کسب و کار در نام کسب و کار قید شود.
 6. برای ثبت شرکت خصوصی اگر فروش سالیانه بیش از 100000€ (یورو) باشد ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

مشارکت عمومی در سوئیس

مشارکت عمومی در سوئیس انجمنی مردمی است که به کسب و کار در این کشور می‌پردازد.

این نوع شرکت شبیه به نوعی مالکیت فردی می باشد، با این تفاوت که با بیش از 1 نفر درگیر است. مشارکت عمومی در سوئیس زمانی کاربرد دارد که 2 یا چند نفر به طور مشترک یک شرکت را اداره کنند. در مشارکت عمومی در سوئیس هیچ سرمایه ای نیاز نمی باشد و همچنین از قوانین حائز اهمیت باب این نوع ثبت برخورداری از شهروندی سوئیس است. این کمپانی باید یک آدرس مشخص در سوئیس داشته باشد.

ثبت شرکت در سوئیس

تمامی شرکاء در این نوع ثبت شرکت از مسئولیت نامحدود برخوردار می باشند که نام یکی از آن ها باید در نام تجاری کمپانی قید شود و ثبت نام در اتاق بازرگانی و رجیستری تجاری الزامی است. هنگامی که مشارکت انجام شد، باید حساب های کامل با اظهارنامه سود و زیان ارائه شوند. مشارکت عمومی یک موسسه دارای شخصیت حقوقی نیست، بنابراین دارای یک نهاد قانونی نمی باشد، اگر چه ممکن است تحت نام کمپانی مورد پیگرد قانونی و تحت تعقیب قرار گیرد.

شرکت سهامی عام (AG /SA) در سوئیس

این نوع شرکت شایع ترین شکل شرکت های تجاری در سوئیس است و به عنوان یک نهاد حقوقی مستقل در نظر گرفته می شود. حداقل یک عضو هیئت مدیره یا یک مدیر شرکت سهامی عام باید مقیم سوئیس باشند و حق امضاء داشته باشند. مسئولیت هر یک از شرکای شرکت سهامی عام در سوئیس محدود به ارزش دارایی های شرکت است و حداقل میزان سرمایه صاحبان سهام شرکت سهامی عام در سوئیس CHF100000 (فرانک سوئیس) است که CHF50000 (فرانک سوئیس) آن باید به طور کامل پرداخت شود. روند ثبت شرکت سهامی عام در سوئیس معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می کشد، پس از آن شرکت یک نهاد قانونی شناخته می شود.

شرکت با مسئولیت محدود (GmbH /Sàrl) در سوئیس

یکی دیگر از نهادهای حقوقی در سوئیس شرکت با مسئولیت محدود است: در این شرکت به حداقل سرمایه CHF20000 (فرانک سوئیس) نیاز می باشد که CHF10000 (فرانک سوئیس) آن باید به طور کامل پرداخت شود. حداقل 1 مدیر عامل مجاز به ثبت نام از طرف شرکت است که باید مقیم سوئیس باشد.

به طور کلی، تمام اعضاء شرکت به طور مشترک در مدیریت و نمایندگی شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس همکاری دارند. با این حال، مدیریت شرکت ممکن است به غیر عضو اعطا شود. این نوع از شرکت ارزانتر از شرکت سهامی عام است، اما برخلاف شرکت سهامی عام سهامداران به صورت عمومی در رجیستری تجاری ثبت شده اند.

این نوع ثبت شرکت در سوئیس بسیار متداول تر از مشارکت عمومی است، زیرا در این نوع شرکت، شرکای عمومی دارای مسئولیت نامحدود هستند، در حالی که شرکای محدود می توانند تا مبلغ توافق شده مسئول باشند. در شرکت با مشارکت محدود در سوئیس ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

از دلایل محبوبیت شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس می توان قانونی اشاره نمود که شرکا را بیش از سرمایه ای که در شرکت آورده اند در قبال دیون شرکت مسئول نمی داند. یعنی اگر طلبکاران شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس بابت طلب خود به شرکت مراجعه کنند اما دارایی شرکت کفاف پرداخت بدهی شرکت را ندهد، طلبکاران نمی توانند سرمایه شخصی شرکا را توقیف کنند.

شرکت تابعه در سوئیس و یا ثبت شعبه

شرکت تابعه، یک شرکت مستقل قانونی وابسته به نهادهای خارجی است و بیشتر تمایل دارد به عنوان یک شرکت “سوئیسی” فعالیت نماید. شرکت تابعه می تواند به صورت یک شرکت یا یک شرکت با مسئولیت محدود باشد. شعبه یک شرکت یک بخش قانونی وابسته به شرکت اصلی (مرکزی) است، اما به لحاظ مالی مستقل از دفتر مرکزی می باشد که خارج از کشور خود کار می کند.

ثبت شرکت در سوئیس

در این نوع شرکت، شرکت مادر خارجی مسئول است و این شعبه در سوئیس بعنوان یک شرکت سوئیسی مشمول مالیات می شود. مجوز این نوع شرکت نیز به افراد مقیم سوئیس اعطا می گردد. چنانچه واقعا قصد ثبت شرکت و بیزینس در سوئیس دارید این اقدام را انجام دهید.

شرایط ثبت شرکت در سوئیس

برای ثبت شرکت در سوئیس و راه اندازی کسب و کار افراد متقاضی باید از اقامت سوئیس برخوردار باشند که بتوانند یک شرکت را به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی یا به عنوان مدیر یا کارمند شرکت های مسئولیت محدود به ثبت برسانند. سوئیس دارای سیستم دوگانه برای اعطای مجوز کار سوئیسی به کارگران خارجی است. کارکنان منطقه اتحادیه اروپا و یا EFTA می توانند از توافقنامه جنبش آزاد افراد بهره مند شوند. اجازه برای افرادی از کشورهای خارج از منطقه اتحادیه اروپا یا EFTA به اصطلاح جهان سومی هستند محدود به نیروی کار بسیار واجد شرایط است.

مراحل ثبت شرکت در سوئیس در سال 2021

فرآیند تاسیس در سال 2021 با باز کردن یک حساب بانکی و سپردن سرمایه پرداخت شده آغاز می گردد. این بانک برای دریافت مبلغی که برای ثبت لازم است، رسید صادر خواهد کرد. پس از این مرحله ارائه مدارک زیر لازم است:

 • پیش نویس اساسنامه شرکت در یک دفتر اسناد رسمی
 • تائید اسناد و مدارک شرکت
 • امضای شخصی و شرکتی در فرم درخواست
 • پرداخت مالیات تمبر

بهترین راه برای اخذ اقامت سوئیس

با توجه به پرهزینه بودن و ریسک پذیر بودن پروسه های ثبت شرکت در سوئیس، غالبا افرادی که به دنبال اقامت سوئیس هستند روش تحصیلی را انتخاب می کنند. شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس برای داتنشجویان خارج از اتحادیه اروپا به شرح ذیل است:

 • در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: سالیانه بین 400€ تا 3700€ (یورو)
 • در مقطع دکتری: سالیانه بین 100€ تا 900€ (یورو)

علاوه بر کسانی که به نحوی می خواهند اقامت سوئیس را به دست آورند حتی افرادی که قصد ثبت شرکت دارند نیز به منظور آشنایی بیشتر با بازار سوئیس و شرایط اقتصادی این کشور و همچنین برای درک نیازهای جامعه سوئیس، ابتدائا حدود 1 سال اقامت این کشور را به دست می آورند. منتهی تحصیل در سوئیس با توجه به این که ساده ترین راه اخذ اقامت است، بین علاقه مندان به ثبت شرکت نیز طرفداران زیادی دارد. این گروه معمولا یکی از رشته های مرتبط با تجارت یا گرایش های مختف مدیریت را انتخاب می کنند.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *