بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی فرانسه | قوانین اخذ بورسیه تحصیلی 2021

آیا قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید؟ آیا  شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی فرانسه را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط تحصیلی و همچنین  بورسیه تحصیلی فرانسه آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط عمومی تحصیل و بورسیه تحصیلی فرانسه

فرانسه که تحت عنوان جمهوری فرانسه شناخته شده و پایتخت آن پاریس می‌باشد، کشوری است واقع شده در غرب اروپا که این کشور همانند کشورهای مراکش و اسپانیا، با دو اقیانوس اطلس و مدیترانه دارای مرز آبی است. کشور فرانسه، با کشورهای ایتالیا، آندورا، اسپانیا، آلمان، لوکزامبورگ، موناکو سوئیس و بلژیک دارای یک مرز خاکی می‌باشد.  مساحت این کشوبه طور تقریبی حدود 643.801 بوده، به طوری که می‌توان آن را به عنوان  بزرگ‌ترین کشور واقع در غرب اروپا نامید.

بورسیه تحصیلی فرانسه

جمعیت این کشور نیز به طور تقریبی بالغ بر 66.000.000  نفر اعلام شده، که بعد از کشور آلمان پرجمعیت‌ترین کشور اروپایی به شمار خواهد رفت. زبان رسمی کشور فرانسه، فرانسوی می‌باشد. جالب است بدانید که این کشور از لحاظ شرایط آب و هوایی، در بخش‌های مختلف آن، از آب و هوای متنوعی برخوردار است. از جمله شهرهای معروف این کشور پاریس، نانسی، بردو، لیل، لیون، گرونوبل و… می‌باشد. واحد پول کشور فرانسه یورو و فرانک بوده و عطر‌های مشهور فرانسوی، از تولیدات گلزارهای وسیع یکه در این کشور وجود دارد وارد بازار جهانی می‌شود.

لازم به ذکر است که کشور فرانسه، تحت عنوان مهد فرهنگ مدرن نامیده شده، چرا که هنرمندان و دانشمندان مشهور بسیاری از این کشور به عرصه جهان معرفی شده‌اند. همچنین این کشور دارای میراث فرهنگی بسیاری بوده، که به همین دلیل توانسته آن‌ها را در یونسکو به ثبت رسانده و به در جهان رتبه‌دار شود.

از دلایل جذب گردشگران خارجی به این کشور می‌توان از آثار تاریخی فرانسه و مناظر زیبا و دیدنی آن نام برد.

کشور فرانسه از جهات مختلف مانند بودجه، هزینه‌های نظامی و ذخایر هسته‌ای هم نیز در جهان دارای رتبه می‌باشد. این کشور از نظر قدرت خرید و اقتصاد توانسته در سطح جهانی رتبه‌های هفتم و پنجم را از آن خود کند.

همچنین فرانسه در زمینه‌های دیگر از قبیل آموزش و پرورش، آزادی و امید به زندگی، بهداشت و سلامت و دیگر شاخص‌های والا، از استاندارد و رتبه‌های برتر در جهان برخوردلر شود. لازم به ذکر است این کشور از اعضای رسمی گروه هشت، گروه بیست، عضو ناتو، سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل متحد است.

معمولا بسیاری از متقاضیانی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند، به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی  فرانسه هستند. نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، این است که این کشور بورسیه‌های متعدد و گوناگونی را برای دانشجویان در نظر گرفته است که البته تعداد این بورسیه‌ها در مقطع فوق لیسانس بسیار بیشتر از دیگر مقاطع خواهد بود. اما لازم است بدانید این بورسیه‌ها در صورتی به متقاضیان اعطا می‌شود که علاوه بر داشتن شرایط سنی مناسب، باید از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و نمرات و معدل آن‌ها بالا باشد.

همچنین از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه، داشتن رزومه علمی قوی نیز خواهد بود. بعضی از بورسیه‌های این کشور، با توجه به  ملیت و جنسیت فرد متقاضی را نیز خواهد بود. قابل توجه است که بورسیه‌ تحصیلی فرانسه، معمولا شامل هزینه‌های تحصیلی، خوابگاه و یا خورد و خوراک دانشجو باشد. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی نیز خواهد بود.

بورسیه تحصیلی فرانسه

همچنین اگر متقاضی بتواند مدرک  B2 فرانسه را دریافت کند، این امکان برایش فراهم خواهد شد که از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور بهره ببرد. در غیر این صورت دانشجو می‌تواند با ارائه مدرک آیلتس یا تافل معادل آن و همچنین پرداخت شهریه، در دانشگاه‌های خصوصی این کشور و به زبان انگلیسی تحصیل کند.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقاطع مختلف عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی ایفل
 • بورسیه تحصیلی ENS لیون
 • بورسیه تحصیلی امیل بوتمی
 • بورسیه تحصیلی اراسموس
 • بورسیه تحصیلی موسسه گرنوبل فناوری
 • بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور
 • بورسیه‌ تحصیلی MBA در دانشگاه HEC Paris
 • بورسیه‌ تحصیلی (INSEAD MBA)
 • بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه ساکلای پاریس (Université Paris-Saclay International Master’s Scholarships)

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع لیسانس

طول مدت تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی در دانشگاه‌های فرانسه سه سال خواهد بود. همانطور که قبلا ذکر شد، تدریس در دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان فرانسوی و در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی خواهد بود.

متقاضیانی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، ملزم هستند که حداقل مدرک آیلتس ۶ و یا تافل 5.5 را دارا باشند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور فرانسه به صورت رایگان خواهد بود. اما شهریه در دانشگاه‌های خصوصی به طور تقریبی حدود 2000 تا 3000 یورو می‌باشد.

یکی از بورسیه‌های مربوط به دوره لیسانس، بورسیه امیل بوتمی است، که حدودا مبلغی بین 8000 تا 12000 یورو  به عنوان کمک هزینه برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

لازم است بدانید دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع لیسانس در این کشور بسیار ضعیف بوده و تعداد بسیار محدودی بورسیه در کشور فرانسه در این مقطع ارائه خواهد شد، که پذیرش در آن در مقطع لیسانس سخت خواهد بود. به همین دلیل متقاضیان می‌توانند با تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، از امکانات آموزشی بالا و مناسب این کشور بهره‌مند شوند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع فوق لیسانس

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد به صورت متنوعی ارائه خواهد شد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • بورسیه تحصیلی ENS لیون

بورسیه ENS لیون، چند رشته خاص را بورسیه خواهد کرد که شامل هنر، علوم انسانی و اجتماعی خواهد بود.

 • بورسیه تحصیلی امیل بوتمی

این بورسیه هم شامل مقطع لیسانس بوده و هم فوق لیسانس، که در مقطع فوق لیسانس به طور تقریبی حدود   5000 تا 16000 یورو به صورت کمک هزینه تحصیلی برای دانشجو در نظر گرفته شده است.

 • بورسیه تحصیلی اراسموس

این بورسیه شامل چند دانشگاه و موسسه اروپایی و غیراروپایی بوده و برای تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا

بورسیه تحصیلی فرانسه در این مقطع بسیار مورد توجه متقاضیان بین‌المللی نیز می‌باشد. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های این کشور ٣ الی 5 سال به طول خواهد انجامید. لازم است بدانید تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی بوده و موضوع حائز اهمیت در مقطع دکترا در این کشور این است که متقاضیان، لقب دانشجو را نخواهند داشت، بلکه آن‌ها را تحت عنوان پژوهشگر و محقق خواهند نامید.

تعدادی از بورسیه‌های تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی ایفل

این بورسیه به طور تقریبی مبلغی در حدود 1.400 یورو را برای دانشجویان به عنوان کمک هزینه در نظر گرفته است.

 • بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور

لازم است بدانید که این بورسیه، تنها سالانه 30 دانشجو را پذیرش خواهد کرد، و علاوه بر هزینه تحصیل، خوابگاه را نیز در اختیار متقاضی قرار خواهد داد.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *