دوره زبان آلمانی

بررسی تمامی دوره‌های زبان آلمانی در آلمان

آیا به فکر اخذ اقامت آلمان هستید؟ آیا از هزینه‌های دوره زبان آلمانی در آلمان با خبرید؟ آیا می‌دانید برگزاری این دوره‌ها به چه صورت است؟ ما در این بخش از سایت پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با قوانین دوره‌های زبان و مهاجرت به آلمان آشنا کنیم، پس تا آخر این مقاله با ما همراه شوید.

بررسی دوره زبان آلمانی در آلمان

کشور آلمان از جمله مکان‌هایی است که به دلیل شرایط مناسب زندگی و اجتماعی، همچنین نظام آموزشی بسیار خوب و رایگان مقصد بسیاری از مهاجرین بخصوص ایرانیان است. برای تحصیل درکشور آلمان، سطح زبان متقاضی تعیین کننده تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. به همین منظور فرد برای تحصیل در  این کشور باید به سطح خوبی از آگاهی از زبان آلمانی داشته باشد.

متقاضی با توجه به رشته‌ و هدف اصلی اقامتش در آلمان، باید اقدام به یادگیری و گذراندن دوره زبان آلمانی در آلمان در سطوح مختلف کند.

دوره زبان آلمانی

اگر فرد دانشجوی بین‌المللی باشد و قصد ادامه تحصیل در آلمان را داشته باشد، دوره‌هایی با مضمون رشته‌های تحصیلی، اصطلاحات و مفاهیم آن را فرا خواهد گرفت. این کلاس‌ها معمولا توسط مربیان با تجربه و با انگیزه برگزار می‌شوند که همه‌ی آن‌ها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

گواهینامه‌های معتبر از طریق گذراندن و قبولی در یکی از سه رشته زیر دریافت می‌گردد:

 • آزمون آلمانی به عنوان یک زبان خارجی (TestDaF)
 • دیپلم زبان آلمانی موسسه گوته (GDS)
 • دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزیران آموزش و امور فرهنگی، سطح دوم (DSD)

تحصیل در دوره زبان آلمانی برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در این دوره‌ها را دارند، بخاطر عدم اخذ ویزای زبان برای ایرانیان نمی‌توانند در دوره‌های زبان آلمانی شرکت کنند، مگر اینکه پذیرش یک دانشگاه آلمانی را دریافت کرده و بر اساس این پدیرش برای اخد ویزای تحصیلی در آلمان اقدام کنند. متقاضی باید بعد از ورود به آلمان در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کرده که این دوره‌ غالبا در دانشگاه‌ها وکالج‌ها برگزار میگردد، بعد از گذراندن کلاس‌ها و کسب مهارت و مدرک مورد نیاز می‌توانند تحصیل در دانشگاه مورد نظر را آغاز کنند. شایان ذکر است متقاضیان ایرانی باید یک سطح مقدماتی از زبان آلمانی را قبل از ورود به این کشور گذرانده باشند (Goethe Zertifikat B1) تا بتوانند واجد شرایط برای دریافت ویزا از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان شوند.

سطوح گوناگون زبان آلمانی

این زبان شامل سطح مقدماتی (A1, A2)، سطح متوسطه (B1,B2) و سطح پیشرفته (C1,C2) است. دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی زبان این کشور را دارند باید دارای حداقل مدرک زبان B1 باشند که در صورت گذراندن این دوره از مهارت‌های لازم برای فهم مکالمات روزمره و تبادل نظر برخوردار می‌شوند.

متقاضیان که برای اخذ مدرک B1 اقدام میکنند باید حدود 350 تا 650 واحد درسی را پشت سر بگذارند.

افراد بعد از یادگیری مهارت‌های مورد نیاز برای دوره زبان آلمانی در آلمان، باید در آزمون‌های زبان آلمانی شرکت کرده و بعد از دریافت نمره قبولی می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور شروع به تحصیل کنند. این آزمون‌ها شامل  DHS  و Test DAFاست که Test DAF درست مشابه آزمون آیلتس زبان انگلیسی می‌باشد. آزمون DHS فقط در دانشگاه‌های کشور آلمان برگزار می‌شود که بر اسا نوع دانشگاه متفاوت می‌باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق دوره زبان آلمانی در آلمان

این ویزا به نوعی ویزای تحصیلی آلمان محسوب می‌شود. برای متقاضیانی که قصد گذراندن دوره فشرده را دارند، مدت 3 ماه تا یکسال زمان می‌برد تا ویزا صادر شود، که قابل تمدید هم می‌باشد. دوره‌هایی که افراد برای ویزا می‌گذرانند حداقل هجده ساعت در هفته است. متقاضی نمی‌تواند ویزای دوره زبان خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کند همچنین در طی این مدت زمان نمی‌تواند مشغول به کار شود.

 • مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دوره زبان آلمانی:
 • مدرک دیپلم (12 ساله)
 • تکمیل فرم‎‌های مربوط به درخواست ویزا
 • داشتن گذرنامه معتبر با حداقل سه ماه اعتبار و حاوی حداقل دو صفحه خالی
 • گواهی ثبت نام در دوره زبان تایید شده (این دوره باید حداقل 18 ساعت در هفته کلاس داشته باشد)
 • اثبات تمکن مالی به مبلغ 10,236 یورو در سال

*ارسال تمامی اسناد زیر:

 • صورتهای مالی شخصی سه ماه گذشته
 • گواهی اعطای بورس تحصیلی
 • نامه سپرده ثابت “حساب مسدود شده”
 • نامه اعلام والدین مبنی بر تمکین مالی فرزند خود برای مدت 6 ماه اقامت در آلمان
 • بیمه درمانی تحت پوشش، برای کل مدت زمان اقامت در آلمان
 • دو عکس پرتره به تازگی گرفته شده
 • سه عکس از صفحات شناسه گذرنامه
 • کپی ویزاهای شینگن قبلی (در صورت موجود بودن)
 • نامه انگیزشی برای شرکت در دوره زبان
 • اثبات اسکان، برای اقامت کامل در این کشور
 • اثبات هزینه ویزای پرداخت شده، 60 یورو

*تمام سندهای اصلی باید دارای دو کپی باشند.

متقاضیان در هفته اول ورود خود به آلمان، باید آدرس خود را در دفاتر ثبت احوال این کشور ثبت کنند.

دوره زبان آلمانی

هزینه‌های دوره زبان آلمانی در آلمان

هزینه‌های دوره زبان آلمانی بسته به شرایط گوناگونی چون کالج برگزار کننده دوره، دوره آموزشی منتخب متقاضی و حتی فرد آموزش دهنده می‌باشد. هرگونه شرایط و مزایای اضافه بر سازمان هزینه مازاد در بر دارد، مانند داشتن معلم خصوصی در هر وقت آزادی که فرد می‌تواند داشته باشد، در غیر این‌صورت با توجه به کلاس‌های عادی یا فشرده، هزینه این دوره‌ها بین 5 الی 10.000 یورو متغیر است. غالبا دوره زبان آلمانی بین شش ماه تا یکسال به‌طول می‌انجامد که این بستگی به برگزار کننده دوره و سطح اطلاعات قبلی شما از این زبان را دارد. هزینه دوره آمادگی زبان آلمانی در کالج‌ها و مراکز دولتی سالانه حدود 350 یورو و در کالج‌ها و مراکز خصوصی سالانه 4000 یورو می‌باشد.

دوره زبان آلمانی در کالج زبان برلین

این کالج از برترین موسسات آموزش زبان آلمانی است که علاوه بر برگزاری دوره زبان آلمانی در آلمان برای دانشجویان، امکان دریافت ویزای دوره زبان و ویزای اقامت را برای آن‌ها فراهم کرده است. سالانه بیش از 500 دانشجو در این کالج پذیرش می‌شوند که متقاضیانی که تابعیت کشورهایی چون آمریکا، کانادا، کره، نیوزلند، ژاپن، استرالیا، اسرائیل و اتحادیه اروپا را دارند می‌توانند بدون دریافت ویزای زبان آلمانی وارد این کشور شده و مستقیما در این کالج پذیرفته شوند. در زیر به تعدادی از این دوره‌ها که در برلین برگزار می‌شوند اشاره خواهیم کرد:

 • دوره زبان آلمانی استاندارد

 • شامل 20 ساعت در هفته می‌باشد و بصورت نیمه خصوصی یا گروهی با تعداد محدود برگزار می‌شود.

شهریه این کلاسها در ترم سه ماهه: 1740 یورو، ترم شش ماهه: 3360 یورو و ترم نه ماهه: 4860 یورو می‌باشد.

 • دوره زبان آلمانی COMBI 5

خصوصیت اصلی این دوره این است که این کلاس‌ها با توجه به علایق و توانمندی افراد برگزار میشود و چهل و پنج دقیقه در صبح به‌صورت خصوصی (9 تا 9:45) و سه ساعت (10 تا 13:15)بصورت نیمه خصوصی است.

هزینه این دوره‌ها در ترم سه ماهه: 3600 یورو، ترم شش ماهه: 7300 یورو و ترم نه ماهه: 10800 یورو می‌باشد.

 • دوره زبان آلمانی COMBI 10

بصورت هفته‌ای 30 ساعت برگزار می‌شود چهار ساعت در شیفت صبح (10 تا 13:45) نیمه خصوصی و یک ساعت و نیم (2 تا 15:30) خصوصی می‌باشد. شهریه این دوره در ترم سه ماهه: 4500 یورو، ترم شش ماهه: 9000 یورو و ترم نه ماهه:13000 یورو است.

 • دوره زبان آلمانی DE LUXE

دوره دولوکس فشرده‌ترین دوره است که دانشجو موظف است 40 ساعت در کلاس حضور داشته باشد، این کلاس در دو بخش در گروه‌های کوچک برگزار می‌شود و هزینه‌های آن در ترم سه ماهه: 5300 یورو،  ترم شش ماهه: 10200 یورو و ترم نه ماهه: 15000 یورو می‌باشد.

 • دوره آلمانی FIRST CLASS

در این دوره برنامه درسی مطابق با علاقه و عادت‌های فراگیری زبان‌آموز با حضور اساتید مجرب کالج برگزار می‌گردد. بعد از آن بصورت خصوصی همه کلاس‌ها و برنامه ‌های خاصی برگزار می‌شود که با این روش دانشجو می‌تواند سطح توانایی و مهارت خود را در این زبان بصورت چشمگیری بالا ببرد. هزینه این کلاسها در ترم سه ماهه: 6600 یورو، ترم شش ماهه: 13000 یورو و ترم نه ماهه: 18000 یورو در نظر گرفته شده است.

به طور خلاصه

در این مقاله از موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای، ما به بررسی دوره‌های زبان آلمانی که در کشور آلمان برگذار می‌شوند، پرداختیم. هزینه‌ و مدت زمان هر دوره را معرفی کرده و در ادامه مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در دوره‌های زبان آلمانی در آلمان را بیان کردیم. بخش مقالات آموزشی سایت پارسیان اپلای با هدف بهبود در اطلاعات مهاجرتی متقاضیان فعالیت کرده و مطالب مفیدی را منتشر می‌کند

 

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

4 پاسخ

 1. تشکر از معلومات شما و میخواهم زبان آلمانی را بیآموزم سرایت اش چیست

 2. با سلام و احترام
  پرنیان بخشی هستم
  تمایل دارم زبان آلمانی را در کالج کشور آلمان بگذارنم
  لطف راهنمایی نمایید
  متشکرم

  1. سلام وقت بخیر سرکار خانم بخشی

   به منظور دریافت پاسخ ممنون میشیم با شماره های پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *