مهاجرت به سوییس 2021

شرایط و قوانین مهاجرت به سوئیس 2021

آیا قصد مهاجرت به سوئیس و دریافت اقامت آن کشور را دارید؟ آیا شرایط مهاجرت به سوئیس و مراحل اخذ ویزای این کشور را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی در مشهد با نام پارسیان اپلای قصد داریم تا ضمن معرفی کشور زیبای سوئیس شما را  با تمامی شرایط مهاجرت به سوئیس و مراحل دریافت ویزای این کشور آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مهاجرت به سوئیس و شرایط عمومی آن

متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند، قبل از هر چیزی لازم است در ابتدا با این کشور آشنا شوند. سوئیس کشوری بسیار زیبا و همچنین غنی و ثروتمند است که در اروپای غربی واقع شده است.

این کشور با فرانسه، آلمان، اتریش، ، ایتالیا و همچنین لیختن اشتاین دارای یک مرز مشترک می‌باشد.

مهاجرت به سوئیس

پایتخت کشور سوئیس برن می‌باشد. جالب است بدانید درآمد سرانه در سوئیس بسیار بالا بوده به طوری که می‌توان  این کشور را جزء رتبه‌های بالای اقتصادی معرفی کرد که  حدود 39000 دلار برای هر نفر درآمد دارد. دو شهر معروف سوئیس که ژنو و زوریخ نام دارند از نظر قدرت اقتصادی از شهرت جهانی برخوردار هستند.

همچنین لازم به ذکر است که این کشور چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانی را به رسمیت خواهد شناخت. واحد پول کشور سوئیس فرانک بوده و دین اصلی مردمان آن مسیحیت می‌باشد. سوئیس ارگان‌ها و سازمان‌های معروف و بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی و صلیب سرخ را در خود جای داده است.

یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل در شهر ژنو قرار داشته و همچنین حدود 200 سازمان بین‌المللی نیز در این کشور جای گرفته است.

کشور سوئیس از لحاظ سیاسی به کشوری آرام و بی طرف معروف بوده که تا به امروز در هیچ جنگی دخالت نداشته است. مساحت این کشور حدود 41.000 کیلومتر مربع می‌باشد و جمعیت آن به طور تقریبی بالغ بر 7.500.000 نفر است. کشور سوئیس دارای 26 ایالت می‌باشد که تحت عنوان کانتون نیز نامیده می‌شود.

با اینکه این کشور ثروتمند عضو اتحادیه اروپا نمی‌باشد، اما با توجه به داد و ستدی که با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد، در انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) و همچنین در شنگن عضویت رسمی دارد.

شیوه بانک داری و شرکت‌های بیمه، سهمی مهم در اقتصاد این کشور را ایفا می‌کنند. همچنین صنعت توریسم کشور سوئیس نیز از جایگاه ویژه‌ایی در اقتصاد این کشور برخوردار است، به طوری‌ که دو شهر ژنو و زوریخ از توریستی‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شوند.

روش‌های دریافت اقامت سوئیس

مهاجرت به سوئیس و اقامت در این کشور به چند روش امکان پذیر خواهد بود، که آن عبارتند از:

  • اقامت سوئیس از طریق کار

قوانین و شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق کار اینگونه است که  متقاضیان جهت کار در سوئیس اول باید مشاغل مورد نیاز سوئیس را پیدا کرده و جاب آفر و یا یک پیشنهاد شغلی دریافت کنند. به این معنی که موسسات سوئیسی و شرکت‌هایی که احتیاج به نیروی کاری دارند، باید درخواستی در زمینه مورد نظر در کشور داده و اول برای شهروندان سوئیسی اعلام نمایند،

 

مهاجرت به سوئیس

اگر فرد واجد شرایط در سوئیس جهت شغل مربوطه یافت نشد، بنابراین می‌توانند افرادی را استخدام کنند که در اتحادیه اروپا و یا کشورهای دیگر هستند و به دنبال کار در سوئیس می‌باشند. پس توجه داشته باشید که این به این معناست که مبحث کاریابی در سوئیس با توجه به سیاست‌های ویژه دولت فدرال، نسبت به سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش مقداری سخت‌تر خواهد بود.

متقاضیان برای دریافت مجوز کار در سوئیس باید دارای شرایط خاصی باشند که عبارتند از:

  • شخص متقاضی باید دارای سن تقریبا 22 سال تا 39 سال باشد.
  • شخص متقاضی باید تجربه کاری کافی در کار مورد نظر را داشته باشد.
  • شخص متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی حداقل لیسانس باشد.

افرادی مانند مدیران، متخصصین و سایر افراد با مهارت‌های بالا معمولا شانس بیشتری برای دست‌یابی به موقعیت کاری به این کشور را دارند. بنابراین داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کار حرفه‌ای، شانس کاریابی در سوئیس را به طبع بالاتر خواهد برد. همچنین ممکن است برای اقدام به کار در این کشور، نیاز باشد افراد یکی از زبان‌های رسمی سوئیس را بدانند. همانطور که قبلا به آن اشاره شد زبان‌های رسمی سوئیس فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی است.

لازم به ذکر است شرکت‌های چند ملیتی در کشور سوئیس به عنوان بزرگترین ارائه دهنده شغل در این کشور برای افراد خارجی و انگلیسی زبانان هستند. همچنین بعضی از بزرگترین کمپانی‌های چند ملیتی در جهان، در سوئیس فعالیت می‌کنند، از قبیل Nestlé، Novartis، Zurich Insurance، Roche، Credit Suisse، Adecco، Swiss Re و Glencore.

  • اقامت سوئیس از طریق تحصیل

می‌توان گفت افرادی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند از شرایط بسیار عالی بهره مند خواهند شد، چرا که فرد با تحصیل در سوئیس و همچنین یافتن کار، بسیار سریع و راحت می‌تواند به اقامت خود در این کشور دست یابد. اما متقاضیان باید در نظر داشته باشند که هزینه مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل ممکن است کمی بالا باشد. کسی که در سوئیس به تحصیل می‌پردازد، همزمان می‌تواند اقدام به کار هم بکند. بنابراین متقاضیان این امکان برایشان فراهم است که همسر و فرزندان را همراه خود آورده و به راحتی به بازارهای کاری سوئیس دستیابی خواهند داشت، چرا که قانون حاکم در این کشور اعلام داشته که برای اقدام به کار در سوئیس در حالت عادی، فرد باید کار مورد نظر را آگهی کرده و سپس مدرک بیاورد که در سوئیس و همچنین اتحادیه اروپا، کسی آن کار را انتخاب نکرده است. اما وقتی فرد در این کشور اقدام به تحصیل می‌نماید، مانند یک شهروند سوئیسی با وی رفتار شده و پس به پایان رساندن تحصیلاتش، و در صورت پیشنهاد گرفتن برای یک شغل، می‌توانند درست همانند یک شهروند سوئیسی مشغول به کار شده و بع طبع آن دستیابی به اقامت برای او بسیار راحت‌تر خواهد شد.

  • اقامت سوئیس از طریق سرمایه‌گذاری

همانطور که قبلا ذکر شد کور سوئیس به دلیل برخورداری از نظام اقتصادی بسیار قوی، به عنوان یکی از امن‌ترین و بهترین مقصدهای سرمایه گذاری در جهان محسوب می‌شود.

متقاضیان برای مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری و دسترسی به اقامت آن، می‌توانند از طریق ثبت شرکت و یا خودحمایتی سوئیس اقدام نماید. شخص سرمایه گذار خود می‌بایست یک طرح تجاری و بیزینس پلن بسیار خلاقانه را ارائه کرده که در وحله اول مورد تائید اداره مهاجرت قرار بگیرد، افراد باید توجه داشته باشند که طرح ارائه شده باید به گونه‌ای باشد که برای اقتصاد کشور سوئیس سودآور باشد.

همچنین شخص سرمایه گذار باید متعهد شود که می‌تواند چند شهروند سوئیسی را با کار آفرینی استخدام کرده و مشغول به کار نماید. پس از گذشت  يك سال فرد متقاضی، باید به فعاليت اقتصادى مناسبی دست یابد، به طوری که ميزان سود خالص شركت باید بيش از 100.000  فرانك باشد.

نکته مهم در رابطه با این امر این است که جهت ثبت شرکت در سوئیس، حدود 20.000 فرانک، هزینه اولیه را در بر خواهد گرفت، جهت ثبت شرکت باید حتما یکی از مدیران، شهروند سوئیس باشند.

مهاجرت به سوئیس

  • اقامت سوئیس از طریق ازدواج

متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئیس و دریافت اقامت از این طریق را دارند باید بدانند که ازدواج با یک فرد سوئیسی و زندگی مشترک حدود سه الی پنج سال با او سبب این امر خواهد شد.

این افراد با حضور 6 ساله خود در کشور سوئیس و زندگی مشترک در کنار یک شهروند سوئیسی، می‌توانند موفق به دریافت پاسپورت سوئیسی خود و همچنین دست‌یابی به تمامی حقوق شهروندی در این کشور شوند.. لازم به ذکر است که اگر فرد تا قبل از سه سال و در صورت عدم دریافت اقامت دائم، از همسر خود جدا شود و اقدام به طلاق کند، باید بعد از پایان مدت اقامتش در این کشور، خاک سوئیس را ترک کند، چرا که در این صورت اقامت وی تمدید نخواهد شد. توجه داشته باشید که ازدواج صوری در سوئیس یک جرم تلقی شده و کاملا غیر قانونی می‌باشد و اقدام به مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج صوری اصلا روش مناسبی نبوده و پیشنهاد نمی‌شود.

  • اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی با سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری همراه بوده که در نهایت به جان و مال افراد آسیب جدی وارد خواهد کرد، بنابراین این روش اصلا توصیه نخواهد شد.

پناهندگی یکی از روش‌های مهاجرت بوده که کاملا غیر قانونی خواهد بود، افراد مختلف در صورت اقدام از این روش، شاید این امکان برایشان فراهم خواهد شد که بتوانند به تابعیت و شهروندی برسند اما این روش در نهایت بسیار پر خطر بوده و منجر به شکستن تمامی پل‌های پشت  وی خواهد شد. تا حدی که ممکن است شخص حتی به هدف نهایی خود دست نیابد. افراد باید در نظر داشته باشند در صورتی که پناهندگی آن‌ها، از طرف اداره مهاجرت سویس با شکست مواجه شود و مورد موافقت قرار نگیرد، ملزم هستند که خاک این کشور را ترک کنند، مگر اینکه امکان بازگشت به کشور خود را نداشته باشد که تا تعیین تکلیف نهایی، می‌توانند مجوز اقامت موقت خود را از دولت سوئیس دریافت کنند.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *