آشنایی با قبرس شمالی و روش‌های مهاجرت

قبرس شمالی را بیشتر بشناسید

قبرس شمالی که تحت عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی نیز معرفی می‎شود، در سال 1983 استقلال خود را از قبرس یونانی (قبرس جنوبی) اعلام نمود، اما در حال حاضر صرفا توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته شده و اصولا تمام مجامع رسمی، قبرس شمالی و قبرس یونانی را به عنوان کشور قبرس نیز می‎شناسند.

این کشور هم اکنون تقسیمات خاص خود را دارا بوده که از جمله آن می‎توان به پایتخت این کشور و استان‎های خاصی که دارد اشاره کرد. لازم به ذکر است که پایتخت این کشور در زبان ترکی به صورت لفوشکا و در زبان‎های بین المللی به صورت نیکوزیا نیز تلفظ می‎شود.

واحد پول رسمی قبرس شمالی لیر ترکیه است، اما به این دلیل که قبرس شمالی کشوری توریستی محسوب شده و مسافران بسیاری از نقاط مختلف دنیا به این کشور رفت و آمد می‎نمایند، در نتیجه افراد نیز می‎توانند در آن از یورو ، پوند، دلار هم استفاده کنند.

کشور قبرس شمالی می‌‎تواند یکی از بهترین پتانسیل‌های گردشگری جهان باشد، چرا که جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان‎ها در دنیا بوده و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت‎ها و رمز و رموز مدیترانه‎ای است که قطعا می‎تواند برای مسافران مکانی به یاد ماندنی باشد. مسیر قبرس شمالی در جزیره قبرس، در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می شود.

تمکن مالی در قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالی

قبرس شمالی در شرق دریای مدیترانه آب و هوایی مطلوب را دارا می‎باشد که در اغلب روزهای سال کاملا آفتابی و گرم است. اما لازم به ذکر است که این گرما به قدری نیست که بخواهد همواره گردشگران را اذیت کند، بلکه شرایط مناسبی را فراهم نموده است تا در بعد از ظهرهای آفتابی یک استراحت دلپذیر در کنار دریای مدیترانه را تجربه کرده و در شب‎ها نیز بدون احساس سرما و در یک دمای کاملا مطلوب به شبگردی و تفریحات مختلف بپردازند.

مدیترانه‎ای بودن آب و هوای قبرس شمالی موجب شده است که افراد در بسیاری از روزهای سال با دشت‎ها و کوه‎های سرسبز رو به رو باشند. هوای نیمه خشک نیز باعث شده تا گردشگران یا ساکنان این کشور علاوه بر عدم احساس رطوبت بسیار زیاد در هوا، خشکی چندان زیادی را نیز تجربه نکنند.

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی

شمار زیادی از مردم قبرس شمالی مسلمان هستند و از این رو شباهت بسیار زیادی با مردم ترکیه دارند. به این جهت که بیش از 98 درصد از مردم قبرس پیرو دین اسلام هستند، بنابراین می‎توان گفت جای چندانی برای نفوذ سایر ادیان باقی نخواهد ماند.

دو درصد دیگر نیز مسحیان ارتودکس و سایر مذاهب را در این کشور تشکیل می‎دهند. زبان مردم قبرس شمالی نیز ترکی استانبولی است، اما بخش قابل توجهی از مردم به زبان انگلیسی نیز مسلط بوده و با گردشگران به زبان انگلیسی صحبت می‎‌کنند.

کشور قبرس با تاریخ چند هزار ساله‎ای که دارد، اقوام مختلفی را نیز در خود جای داده است، به طوری که امروزه می‌توان شاهد آداب و رسوم و فرهنگ‎های متفاوتی در نواحی مختلف قبرس شمالی بود.

می‎توان از مهم‎ترین نکات فرهنگی در این کشور، به موارد زیر اشاره کرد:

 • فستیوال‌ها و جشن‌های باستانی در زمره‌ مواردی قرار دارند که مردم در این روزها لباس‌های سنتی بر تن کرده و رقص‌های تاریخی خود را به نمایش می‌‎گذارند و در جهت حفظ آن‎ها تلاش می‌کنند.
 • مردم قبرس بسیار خانواده دوست هستند و اغلب اوقات در جمع‎‌های خانوادگی حضور دارند.
 • تفریح و گشت و گذار در قبرس جایگاه ویژه‌ای دارد و مردم زمانی که فرصت کافی در اختیار داشته باشند ترجیح می‎دهند اوقات فراغت خود را در بیرون از منزل و همراه خانواده سپری کنند.
 • با توجه به اینکه تعصبات مذهبی در میان مردم این کشور وجود ندارد شما با هیچ گونه مسئله‎‌ای در خصوص دین و مذهب مواجه نخواهید شد.
 • مردم قبرس در خصوص انتخاب دین و مذهب خود کاملا آزاد می‎باشند و حتی خانواده‎ها نیز در این خصوص سخت گیری نمی‎کنند.

قوانین قبرس شمالی

قوانین قبرس شمالی طیف وسیعی از قوانین داخلی و بین المللی را در بر گرفته است. مهم‎ترین و اصولی‎ترین قوانین داخلی در کشور قبرس به شرح زیر می‎باشد.

 • قوانین مربوط به حفظ نظم اجتماعی
 • قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی
 • قوانین مربوط به احترام (در مدرسه و خانواده از جایگاه ویژه‎ای برخوردار است. قوانین مربوطه حتی به صورت مدون درآمده‎اند.)
 • قوانین مربوط به مسائل بهداشتی

اجاره ملک در قبرس شمالی

شرایط اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک

برنامه اقامت دائم قبرس شمالی، به طور سریع صورت خواهد گرفت، که بر اساس آن تقاضانامه‌ها ظرف 2 ماه پس از ثبت پردازش می‎شوند. متقاضیان برای اقامت قبرس از طریق خرید ملک در قبرس شمالی باید ثابت کنند که مراحلی را به انجام رسانده‎اند، که عبارتند از:

 • خرید ملک به ارزش 300.000 یورو + مالیات بر ارزش افزوده.
 • سپرده بانکی در یک بانک قبرس برای 3 سال به ارزش 30.000 یورو
 • متقاضی باید برای یک سال درآمد 30.000 یورو داشته باشد و به ازای هر فرد باید 5000 یورو درآمد داشته باشد.

همچنین متقاضی می‎تواند تا 2 واحد مسکونی (آپارتمان یا ویلایی) یا یک واحد مسکونی و یک فروشگاه با مساحتی در حدود 100 متر مربع، و یا یک واحد مسکونی و دفتر با مساحت تا 250 متر مربع خریداری کند. در نظر داشته باشید که آپارتمان‎ها ممکن است مستقل از یکدیگر باشند، اما هر دو باید یکسان به فروش برسند. همچنین لازم به ذکر است که ملک خریداری شده باید جدید باشد (ملکی که قبلا فروخته شده منجر به اقامت قبرس نخواهد شد).

شرایط اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک

 • باید ثابت شود که همه سرمایه گذاری ها خارج از کشور است.
 • یک بیانیه توسط متقاضی و همسرش که قصد کارمند شدن در قبرس را ندارند، امضا شده باشد.
 • متقاضی و همسرش می‎توانند سهامدار و مدیر شرکت ثبت شده در قبرس باشند.
 • متقاضیان اقامت قبرس از طریق خرید ملک باید حداقل دو بار در هر 2 سال از قبرس بازدید کنند.
 • متقاضیان نباید هیچ سابقه کیفری یا جنایی داشته باشند.
 • فرزندان مجرد بین سن 18 تا 25 سال که تحصیل کرده‎اند و به لحاظ مالی وابسته به متقاضی هستند، می‎توانند درخواست خود را برای اقامت دائم بر اساس درخواست متقاضی اصلی ارائه کنند.