شرایط و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

بسیاری از دانشجویان و دانش‌اموزان برای برخورداری از امکانات بهتر زندگی و همچنین سطح بالای تحصیلات علمی به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. کشور کانادا را می‌توان یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای دانشجویان در رشته‌های مختلف دانست. در این مقاله قصد داریم درباره مزایا و شرایط زندگی دانشجویی در کانادا، و همچنین شرایط آب و هوایی حاکم بر شهرهای محبوب این کشور بپردازیم. با ما همراه شوید.

مزایای زندگی دانشجویی در کانادا چیست

کشور کانادا یکی از محبوب‌ترین و بهترین مقاصد برای دانشجویان و محصلان مهاجری است که می‌خواهند در دانشگاه‌های معتبر تحصیل و در شرایطی مناسب و با امنیت زندگی کنند. پایتخت کشور کانادا شهر اتاوا بوده و زبان رسمی این کشور انگلیسی است. جالب است بدانید که بیش از 60 درصد از مهاجران حاضر در کشور کانادا را دانشجویان تشکیل می‌دهند. کانادا در حال حاضر از نظر جذب دانشجویان بین‌المللی رتبه دوم را در جهان به خود اختصاص داده است.

اعزام دانشجو در مشهد

حتی دانش‌آموزان نیز می‌توانند برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور مهاجرت کنند. تحصیل در مدارس این کشور مزایای بسیاری به همراه دارد. به دلیل شمار بالای مهاجران در کانادا، کودکان در محیطی با فرهنگ‌های متنوع و گوناگون قرار گرفته و می‌توانند توانایی‌ها و روابط اجتماعی خود را ارتقاء دهند. البته لازم به ذکر است که یکی از والدین دانش‌آموز نیز اجازه همراهی با فرزند خود را درطول دوره تحصیل در مدرسه خواهد داشت.

کانادا از جمله کشورهای پیشرفته و تراز اول است. تحصیل در این کشور به شما امکان استفاده از امکانات رفاهی، آموزشی، و اجتماعی در سطحی بالا را خواهد داد. به صورت کلی زندگی دانشجویی در کانادا می‌تواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز و آموزنده باشد. مهاجرت تحصیلی کانادا و اقامت در این کشور مزایای بسیاری دارد که در ادامه به بررسی چند مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت:

امکان برخورداری از موقعیت‌های شغلی بهتر

یکی از مهم‌ترین دلایلی که توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی را به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا جلب می‌کند، امکان برخورداری از موقعیت‌های شغلی بهتر و بیش‌تر پس از اتمام تحصیل است. به دلیل وجود تناسب میان جمعیت و وسعت کشور کانادا، و همچنین استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌های موجود، سالیانه بیش از 600 هزار جایگاه شغلی تمام‌وقت در این کشور ایجاد می‌شود. چنین مسئله‌ای می‌تواند نشان‌دهنده فرصت‌های شغلی بسیار زیاد با امکانات عالی و درآمد مناسب برای فارغ‌التحصیلان باشد. نکته‌ای که بهتر است به خاطر داشته باشید این است که دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل خود در کانادا مشغول به کار شوند و ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

حتی اگر نخواهید پس از تحصیل خود در کانادا زندگی کنید، با بازگشت به کشور خود نیز از فرصت‌های شغلی بهتر و بیش‌تری بهره‌مند خواهید شد. بسیاری از کارفرمایان علاقه زیادی به استخدام افرادی دارند که در دانشگاه‌های معتبر جهانی تحصیل کرده و مهارت بالایی دارند. بدین ترتیب واضح است که بسیاری از دانشجویان کشور به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا علاقه‌مند باشند.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

از دیگر مزایای زندگی دانشجویی در کانادا، آشنایی با فرهنگ‌ها و ملت‌های مختلف است. همانطور که پیش‌تر گفتیم کانادا کشوری مهاجرپذیر و چندملیتی است. این کشور در جذب دانشجویان بین‌المللی پس از ایالات متحده آمریکا در مقام دوم قرار دارد. بدین ترتیب دانشجویان بین‌المللی با حضور در کانادا با محیطی چندملیتی و پویا مواجه می‌شوند. چنین شرایطی می‌تواند امکان آشنایی با فرهنگ‌های گوناگون را برای دانشجویان فراهم آورده و تجریبات مفید و ارزشمندی در زمینه ارتباطات اجتماعی و روابط بین‌المللی در اختیار آنان قرار دهد.

تحصیل به زبان فرانسه و انگلیسی

برای تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی نیاز به یادگیری زبان مخصوص آن کشور را خواهید داشت. این امر می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان زمان‌بر و طاقت‌فرسا باشد. اما برای تحصیل در کانادا تنها به مدرک زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت. معمولاً مدرک آیلتس با نمره بالای 6 می‌تواند نیاز شما را برای تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان در کانادا فراهم کند. علاوه بر این می‌توانید در صورت اختیار به زبان فرانسوی نیز تحصیل کنید. این حق انتخاب می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی سودمند باشد.

علاوه بر این، تحصیل به زبان انگلیسی می‌تواند توانایی‌ها و مهارت‌های شما را تا میزان بسیار زیادی افزایش دهد. افزایش مهارت در زبان انگلیسی می‌تواند در آینده فرصت‌های شغلی بهتر و بیش‌تری را در اختیارتان قرار داده و به موفقیت بیشترتان کمک کند.

تجربه بالاترین سطح زندگی

از دیگر مزایای زندگی دانشجویی در کانادا برخورداری از امکانات با سطح بالا و همچنین رفاه و امنیت اجتماعی است. بر اساس آمار اعلام شده، سه شهر مونترال، ونکوور، و تورنتو در کشور کانادا در لیست بهترین و مناسب‌ترین شهرها برای اقامت دانشجویان بین‌المللی قرار دارند. علاوه بر این هزینه زندگی دانشجویی در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین‌تر است. کشور کانادا بهترین کیفیت زندگی در مقایسه با هزینه‌های زندگی را دارد. علاوه بر این موارد، با مهاجرانی که در این کشور اقامت دارند با احترام برخورد شده و هیچگونه تبعیض نژادی میان افراد مختلف وجود ندارد.

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه و شرایط زندگی دانشجویی در کانادا چگونه است

یکی از مهم‌ترین مواردی که بهتر است پیش از مهاجرت به کانادا 2022 درباره آن تحقیق و پرس و جو کنید، شرایط زندگی در کشور کانادا و همچنین هزینه‌های مورد نیاز برای زندگی و تحصیل در این کشور است. در واقع تامین هزینه‌های زندگی به هنگام مهاجرت و اقامت در کشورهای بیگانه می‌تواند کاری بسیار مشکل باشد. بسیاری از دانشجویان به دلیل عدم توانایی در تامین هزینه‌ها و نیازهای روزمره ناچار به بازگشت به کشور خود شده‌اند. توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه برای دانشجویان کانادایی و دانشجویان خارجی کاملاً متفاوت است. طبق آمار جمع‌آوری شده در سال 2020، شهریه دانشگاه‌ها برای دانشجویان کانادایی حدود 5.3 درصد کاهش و برای دانشجویان بین‌المللی حدود 7.6 درصد افزایش یافته است.

به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا کاملاً به دانشگاه انتخابی، رشته تحصیلی، و همچنین مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید بستگی خواهد داشت. به صورت کلی هزینه زندگی دانشجویان بین‌المللی به مدت یک سال حدود 12 هزار دلار است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بخش زیادی از هزینه‌های شما را به خود اختصاص خواهد داد، هزینه اجاره مسکن در کانادا است. البته هزینه‌های مربوط به زندگی و مسکن به عوامل زیادی بستگی دارند. سبک و شیوه و همچنین محل زندگی از جمله مواردی هستند که می‌توانند بر هزینه مورد نیاز برای زندگی دانشجویی در کانادا تاثیرگذار باشند. به طور کلی هزینه اجاره مسکن می‌تواند در حدود 400 تا 1500 دلار در ماه متغیر باشد. البته بهتر است اشاره کنیم که یکی از مزایای تحصیل در کانادا امکان کار در حین تحصیل است. می‌توانید همزمان با تحصیل خود به کاری پاره‌وقت تا 20 ساعت در هفته مشغول شوید. این کار می‌تواند علاوه بر تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی، شما را با بازار کار و مهارت‌های مورد نیاز نیز آشنا کند.

شرایط آب و هوایی در کانادا چگونه است

از دیگر نکاتی که توصیه می‌شود پیش از مهاجرت تحصیلی کانادا به آن توجه داشته باشید، شرایط آب و هوایی در کانادا است. بسیاری از افراد کانادا را کشوری با آب و هوای خشن می‌شناسند که بخش‌های وسیعی از آن در ناحیه قطبی قرار دارند؛ اما بخش‌های جنوبی کانادا آب و هوایی معتدل داشته و برای زندگی ایده‌ال هستند. البته با توجه به وسعت کشور کانادا نمی‌توان آب و هوایی مشخص برای تمام نقاط آن در نظر گرفت. در مناطق شمالی این کشور که به قطب نزدیک‌تر هستند آب و هوا کاملاً سرد بوده و عمدتاً می‌توان سرمای زیر صفر را در این مناطق مشاهده کرد. در حالی که آب و هوای مناطق جنوبی کانادا تا حدودی از مناطق شمالی بهتر و گرم‌تر است. بخش اعظمی از جمعیت کانادا نیز در مناطق جنوبی که به مرز آمریکا نزدیک است زندگی می‌کنند.

بسیاری از دانشجویان مهاجر که کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور اقامت دارند. آب و هوای تورنتو در تابستان‌ها گرم و مرطوب و در زمستان‌ها سرد است. البته وجود دریاچه انتاریو در نزدیکی این شهر موجب سردتر شدن تابستان‌ها و گرم‌تر شدن زمستان‌ها می‌شود. شهر مونترال منطقه‌ای بادخیز بوده که دارای زمستان‌های بسیار سردی است. طبق آمار حدود 109 روز از سال عمق برف در این کشور بیش‌تر از 1 سانتی‌متر است. به طور کلی بارش برف در شهرهای مونترال و تورنتو بیش‌تر از سایر نقاط است. شهر ونکوور زمستان‌های نسبتاً معتدلی دارد. نزدیکی این شهر به کوه‌های راکی موجب نرسیدن هوای سرد به آن می‌شود. ونکوور را می‌توان گرم‌ترین کلان‌شهر کانادا دانست. حداکثر 10 روز از سال عمق برق در شهر ونکوور بیش‌تر از 1 سانتی‌متر است. البته این شهر مرطوب‌ترین و مه‌آلودترین آب و هوا در میان شهرهای دیگر را دارد.

به طور خلاصه

همانطور که در پارسیان اپلای خواندید، کشور کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان و محصلان بین‌المللی است. با تحصیل در این کشور می‌توانید از رفاه و امنیت اجتماعی و همچنین موقعیت‌های شغلی بهتر برخوردار شوید. یکی از مهم‌ترین مسائل پیش از مهاجرت، تحقیق درباره هزینه‌ زندگی دانشجویی در کانادا است. در این مقاله به بررسی شرایط زندگی دانشجویی در کانادا و همچنین هزینه‌های مورد نیاز برای زندگی در این کشور پرداختیم. شرایط آب و هوایی در کانادا با توجه به وسعت آن بسیار پراکنده است. با این وجود شهر ونکوور را می‌توان گرم‌ترین کلان‌شهر این کشور دانست که مقصد بسیاری از مهاجرین است.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *