زندگی در سوئد

آشنایی کامل با زندگی دانشجویی در سوئد

کشورهای بسیاری در سرتاسر جهان وجود دارند که به دلیل ارائه امکانات رفاهی مناسب و همچنین سطح آموزشی بالا نظر بسیاری از دانشجویان را به خود جلب می‌کنند. کشور سوئد نیز با سیستم آموزشی متفاوت خود توجه دانشجویان بین‌المللی را به خود جلب کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات و شرایط زندگی دانشجویی در سوئد، هزینه‌های زندگی دانشجویی، و همچنین آب و هوای این کشور بپردازیم. با پارسیان اپلای همراه شوید.

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به سوئد را در صفحه مربوط به آن ببنید.

برخی از مشکلات زندگی دانشجویی در سوئد چیست

شاید یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات در زندگی هر شخص تحصیل در دانشگاه‌ها و کشورهای خارجی باشد. کشور سوئد یکی از معروف‌ترین و بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی چیست دانشجویان است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب محبوبیت این کشور نزد دانشجویان بین‌المللی می‌شود، سیستم آموزش عالی مستقل آن است. در این سیستم آموزشی زمان کم‌تری به تدریس مربیان و زمان بیش‌تری به مطالعه مستقل و گروهی اختصاص داده می‌شود. بدین ترتیب سیستم آموزشی سوئد به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی برای تقویت مسئولیت‌پذیری و همچنین پرورش مهارت‌های فردی شناخته می‌شود. با مهاجرت تحصیلی سوئد همسر و فرزند شما نیز می‌توانند ویزای همراه دریافت کرده و شما را همراهی کنند. از دیگر دلایلی که افراد را برای مهاجرت به کشور سوئد مشتاق می‌کند، دریافت خدمات اجتماعی و بهداشتی با سطح بالا است. کشور سوئد یکی از امن‌ترین و بی‌نقص‌ترین کشورها برای کار و زندگی است.

زندگی در سوئد

مهاجرت تحصیلی سوئد می‌تواند مزایای بسیار زیادی به همراه داشته باشد. یادگیری فرهنگ و زبان مردم این کشور، کسب تجربه‌های جدید، پرورش مهارت‌های زندگی و آداب اجتماعی، و همچنین کسب مدرک از دانشگاه‌های معتبر و آموزش در سیستم آموزش عالی سوئد همگی از مزایای مهاجرت تحصیلی دانشجویان به این کشور هستند. اما مهاجرت و تحصیل در کشورهای بیگانه همواره مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت. البته همه مهاجران و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با کمی مطالعه و تحقیق بیش‌تر خود را  برای مواجهه با تمام مشکلات ممکن آماده کنند. بدین ترتیب در ادامه به معرفی برخی از مشکلاتی خواهیم پرداخت که ممکن است در زندگی دانشجویی خود در کشور سوئد با آن‌ها مواجه شوید:

صفر تا صد مهاجرت کاری به سوئد، بررسی قوانین مهاجرتی سال 2020

آب و هوای سرد

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های کشور سوئد آب و هوای سرد آن است. این کشور زمستان‌های سرد و طولانی دارد که ممکن است 4 تا 6 ماه به طول انجامند. این زمان می‌تواند برای افرادی که زمستانی نهایتا 3 ماهه را در کشور خود تجربه می‌کنند سخت و خسته‌کننده باشد. توجه داشته باشید که در فصل زمستان در کشور سوئد تنها 3 تا 4 ساعت در طول روز هوا روشن خواهد بود. اگر نمی‌توانید با هوای سرد و زمستان‌های طولانی کنار بیایید، شاید بهتر باشد در مناطق جنوبی کشور سوئد اقامت داشته باشید. بخش‌های جنوبی سوئد نسبت به بخش‌های شمالی آب و هوای بهتر و دلپذیرتری دارند. در هر صورت بهتر است پیش از مهاجرت و تجربه زندگی دانشجویی در سوئد به آب و هوای غالب بر این کشور توجه کافی نشان دهید.

زبان سوئدی

از دیگر مشکلاتی که می‌تواند زندگی دانشجویی در کشور سوئد را برای برخی از افراد مشکل کند، یادگیری زبان سوئدی است. البته شمار بسیاری از افراد در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛ اما همچنان زبان رسمی این کشور سوئدی است. اگر می‌خواهید به راحتی با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید توصیه می‌شود که زبان سوئدی را سریعاً بیاموزید. علاوه بر این با یادگیری زبان بومی کشور سوئد می‌توانید با راحتی بیش‌تری شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و روابط صمیمانه بیش‌تری ایجاد کنید.

هزینه بالای زندگی

با وجود اینکه با اقامت در کشور سوئد می‌توانید از امکانات بالای رفاهی و اجتماعی بهره‌مند شوید، باید هزینه لازم برای زندگی را نیز در نظر داشته باشید. هزینه و مخارج زندگی دانشجویی در سوئد نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است. یکی از مهم‌ترین مواردی که بخش زیادی از درآمد و هزینه‌های شما را به خود اختصاص می‌دهد، هزینه اجاره مسکن است. برای زندگی در شهرهای بزرگ‌تر باید هزینه بیش‌تری را در نظر داشته باشید. البته بسیاری از مهاجران با وجود هزینه‌های بالا باز هم اقامت در شهرهای بزرگ و پایتخت را ترجیه می‌دهد؛ زیرا در شهرهای بزرگ می‌توانید از فرصت‌های شغلی بیش‌تر و بهتری بهره‌مند شوید. از جمله شهرهایی که هزینه زندگی در آن‌ها پایین‌تر است می‌توان به مالمو و سورنا اشاره داشت. البته بهتر است اشاره داشته باشیم که می‌توان با تغییر سبک زندگی و صرفه‌جویی تا میزان قابل توجهی هزینه‌های زندگی دانشجویی در سوئد را کاهش داد.

شرایط زندگی دانشجویی در سوئد چگونه است

شرایط زندگی دانشجویی در هر کشوری می‌تواند با دیگر کشورها متفاوت باشد. توصیه می‌شود که پیش از مهاجرت درباره شرایط زندگی دانشجویی در سوئد تحقیق و پرس‌ و جو کنید تا بتوانید برای زندگی در این کشور آمادگی لازم را کسب کنید. کشور سوئد از جمله کشورهای اروپایی است که با تحصیل در آن می‌توانید به صورت همزمان به کاری پاره وقت نیز مشغول شوید. میزان ساعت کاری شما به مقطع تحصیلتان وابسته خواهد بود. ساعت کاری مجاز برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 20 ساعت در هفته است. توجه داشته باشید که اگر قصد کار ضمن تحصیل را دارید، باید ویزای تحصیلی 12 ماهه داشته باشید.

زندگی در سوئد

پس از اتمام تحصیلات خود در سوئد اجازه دارید به مدت 6 ماه در این کشور بمانید تا بتوانید شغل مناسبی برای خود یافت کنید. اگر بتوانید در این فرصت 6 ماهه در شرکتی معتبر استخدام شوید، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. هزینه‌های زندگی و تحصیل در سوئد از جمله مواردی هستند که می‌توانند به صورت مستقیم بر شرایط زندگی دانشجویی تاثیرگذار باشند. بدین ترتیب در ادامه به بررسی هزینه‌های لازم برای زندگی دانشجویی در کشور سوئد نیز خواهیم پرداخت.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چقدر است

تامین هزینه‌های زندگی از مهم‌ترین مواردی است که دانشجویان بین‌المللی باید در مدت اقامت خود در کشور سوئد به آن توجه داشته باشند. همانطور که پیش‌تر گفتیم هزینه زندگی در کشور سوئد نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است. البته هزینه زندگی به صورت مستقیم از سبک زندگی شما تاثیر خواهد گرفت. هزینه زندگی و تحصیل در شهر استکهلم از دیگر شهرها بالاتر خواهد بود. به طور کلی و بر اساس آمار، متوسط هزینه زندگی هر شخص در کشور سوئد حدود 9 تا 12 هزار کرون در ماه برآورد شده است. بیش‌ترین بخش از درآمد شما برای اجازه مسکن صرف خواهد شد؛ البته هزینه اجاره مسکن نیز در شهرهای مختلف سوئد متفاوت است.

 

هزینه دیگری که باید توان پرداخت آن را داشته باشید مربوط به شهریه دانشگاه است. هزینه تحصیل در سوئد تا پیش از سال 2011 رایگان بود، اما امروزه باید برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شهریه دانشگاه را نیز بپردازید. البته تحصیل در مقطع دکتری رایگان خواهد بود. میزان شهریه به رشته و دانشگاه انتخابی شما بستگی خواهد داشت. برای اینکه بتوانید هزینه‌های خود را کاهش دهید می‌توانید به جای اجاره مسکن در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشید. زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند تجربه ارزشمندی برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

شرایط آب و هوایی در سوئد چگونه است

از دیگر نکاتی که باید پیش از مهاجرت تحصیلی به آن توجه داشته باشید، شرایط آب و هوایی در سوئد است. کشور سوئد را از نظر شرایط آب و هوایی می‌توان به سه بخش گوناگون تقسیم کرد:

  • Gotaland: این بخش در قسمت جنوبی کشور سوئد واقع شده است. فصل زمستان در این بخش ملایم‌تر از سایر بخش‌ها بوده و در فصل تابستان دما حدود 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. هوای این بخش غالباً شرجی است. در فصل زمستان می‌توانید انتظار برف و سرمای کم‌تری را در این بخش از سوئد داشته باشید.
  • Svealand: این بخش، بخش میانی کشور سوئد است. آب و هوای غالب بر این بخش نسبت به بخش‌های جنوبی کمی خنک‌تر است. در فصل زمستان متوسط دما چند درجه زیر صفر است و می‌توانید بارش برف قابل توجهی را در این بخش شاهد باشید.
  • Norrland: سومین بخش از سوئد بخش Norrland است که آب و هوای سردی دارد. با اقامت در این بخش می‌توانید زمستان‌های طولانی، سرد، و خشکی را تجربه کنید. فصل تابستان نیز در این بخش کوتاه است. البته این بخش از کشور سوئد ساکنین کمی دارد.

اگر قصد مهاجرت به سوئد را دارید، می‌توانید در بخش‌های جنوبی و یا بخش‌های میانه که آب و هوای معتدل‌تری دارند اقامت گزینید. معمولاً بهترین زمان برای سفر به کشور سوئد فصل تابستان است. این در حالی است که بسیاری از جاذبه‌های کشور سوئد را می‌توان در فصل زمستان مشاهده کرد. اگر عاشق ورزش‌های زمستانی باشید، با سفر به سوئد در فصل زمستان می‌توانید از مراکز تفریحی و پیست‌های مجهز زیادی استفاده کنید.

به طور خلاصه

همانطور که در پارسیان اپلای خواندید، کشور سوئد یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای مهاجران تحصیلی است. این کشور به دلیل سیستم آموزشی متمایز و ویژه و سطح بالای آموزشی توجه بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است. در این مقاله به برخی از مشکلات مهاجرت تحصیلی سوئد پرداختیم که از میان آن‌ها می‌توان به یادگیری زبان سوئدی، آب و هوای سرد، و همچنین هزینه بالای زندگی اشاره داشت. البته با زندگی دانشجویی در سوئد می‌توانید به کاری پاره وقت نیز مشغول شده و بخشی از هزینه‌های خود را جبران کنید. معمولاً بالاترین درصد از هزینه زندگی دانشجویی در سوئد متعلق به اجاره مسکن می‌باشد.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *