مهاچرت پزشکان به سوئد

شرایط و قوانین مهاجرت پزشکان به سوئد | اخذ ویزا مهاجرتی

آیا شما به عنوان یک پزشک قصد مهاجرت به سوئد را دارید؟ آیا شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد و تمامی مراحل آن آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد

سوئد کشوری است واقع در قسمت اروپای شمالی و حوزه اسکاندیناوی، که به دلیل کیفیت بالای زندگی و شرایط رفاه، امنیت، آزادی و اقتصاد مناسب در سال‌های اخیر، مقصد بسیار مناسب و ایده‌آلی برای متقاضیان جهت مهاجرت به این کشور شده است. کشور سوئد دارای جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر می‌باشد و زبان رسمی این کشور سوئدی است. این کشور به دلیل نیازی که به نیروی پزشک متخصص دارد (حتی در مشاغل پیراپزشکی) نیز از جذب نیروی متخصص در این زمینه جهت همکاری استقبال خواهد کرد.

بررسی صفر تا صد شرایط مهاجرت کاری به سوئد

همانطور که قبلا ذکر شد زبان رسمی کشور سوئد، زبان سوئدی می‌باشد در نتیجه متقاضیان در زمینه پزشکی برای مهاجرت به این کشور، نیازمند به یادگیری زبان سوئدی خواهند بود. البته این به این معنی نخواهد بود که مهاجرین باید قبل از مهاجرت به سوئد، حتما آن را فرا گیرند، چراکه این امکان وجود دارد که زبان سوئدی بعد از مهاجرت، به یادگیری این زبان در سوئد بپردازند.

مهاجرت پزشکان به سوئد

کشور سوئد نیز مانند کشور دانمارک به دلیل نیازمند بودن به نیروی کار متخصص در زمینه‌های پیراپزشکی  شرایط مناسبی را برای ورود متقاضیان به این کشور تایید کرده است. به دلیل اینکه  حرفه پزشکان مستقیما با  جان و زندگی مردم مرتبط است، در هر کشور شرایط ورود به نظام پزشکی متفاوت خواهد بود و سخت گیری‌هایی    هم در این خصوص وجود خواهد داشت، که مسلما با دیگر رشته‌ها متفاوت است.

این کشور برای  مهاجرت پزشکان به سوئد شرایطی را در نظر گرفته که از جمله آن این است که متقاضیان برای دریافت مجوز کار در کشور سوئد ملزم به گذراندن دوره‌های معادل سازی مدرک هستند و در نهایت باید آزمون‌های کشور سوئد را پشت سر گذاشته تا بتوانند به عنوان پزشک مشغول به فعالیت شوند.

لازم است بدانید که مهاجرت از طریق کار، یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت پزشکان به سوئد است، که به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم قابل تقسیم است. مهاجرت کاری مستقیم به این معنی است که افراد با دریافت پیشنهاد کاری به صورت مستقیم وارد بخش مربوطه شده و مشغول به کار خواهند شد، اما برای پزشکان برای شروع به فعالیت در زمینه پزشکی این امر امکان پذیر نخواهد بود، به این دلیل که مدارک پزشکی و تحصیلی آنها معادل سازی نشده است و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اجازه استخدام آنها را ندارند. به همین علت امکان مهاجرت پزشکان به سوئد از این طریق و دریافت ویزای کاری مستقیم برای آن‌ها وجود نخواهد داشت، در نتیجه باید به صورت غیر مستقیم ویزای کاری خود را اخذ نمایند. مهاجرت پزشکان به سوئد برای کار در زمینه پزشکی، مستلزم انجام روند معادل‌سازی مدرک خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از مهم ترین خدمات در موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای

ورود به این کشور و گذراندن دوره‌های معادل سازی مدارک می‌تواند به واسطه انواع مختلف ویزا انجام پذیرد، که می‌تواند شامل دوره‌های کارآموزی، و انواع گوناگون ویزای سرمایه‌گذاری و حتی دوره‌های زبان سوئدی باشد. معمولا پزشکان برای کار در این کشور همزمان با گذراندن دوره‌های زبان سوئدی و یادگیری آن مشغول به کارآموزی در این کشور شده و پس از گذراندن دوره کارآموزی مشغول به کار در این کشور می‌شوند. این روند تقریبا یک سال طول خواهد کشید، ولی اگر متقاضی این امکان را داشته باشد که قبل از ورود به این کشور به یادگیری این زبان بپردازد، خیلی سریعتر می‌تواند وارد نظام پزشکی سوئد شود. البته شرایط ورود به نظام پزشکی سوئد برای پزشکان تقریبا با دندان پزشکان و سایر مشاغل پیراپزشکی برابر خواهد بود.

بهتر است بدانید سوئد از جمله کشورهایی است که برای متقاضیان همزمان با سایر اعضای خانواده‌شان که همراه او محسوب می‌شوند، ویزا صادر خواهد کرد. در نتیجه فاصله زیادی بین ورود فرد اصلی به سوئد و همراهان او نخواهد بود. پزشک متقاضی معادل سازی در سوئد این امکان را دارد که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود به این کشور بیاورد، اما همانطور که در قبل ذکر شد، این امر مستلزم اثبات تمکن مالی برای همه این افراد قبل از زمان ویزا خواهد بود.

مهاجرت پزشکان به سوئد

رشته‌های مجاز جهت معادل سازی مدرک تحصیلی برای مهاجرت پزشکان به سوئد

کشور سوئد شرایط مناسبی را برای مهاجرت کاری پزشکان در نظر گرفته است، بطوریکه امکان دریافت ویزای یک ساله برای فراگیری زبان سوئدی و معادل سازی مدارک مرتبط با بهداشت و درمان را فراهم کرده است. برای دریافت این ویزا فرد باید در دوره‌های زبان سوئدی ثبت نام کرده و در کشور سوئد دوره‌های زبان و مراحل معادل سازی و آزمون‌های مرتبط با رشته را پشت سر بگذارند. حال در ادامه به معرفی این رشته‌ها می‌پردازیم:

 • فیزیوتراپیست(Physiotherapist)
 • نسخه نویس(prescriptionist)
 • روان شناسی(Psychologist)
 • روان درمانی (psychotherapist)
 • رادیوگرافی(Radiographer)
 • گفتار درمانی(speech and language pathologist)
 • مامایی (Midwife)
 • پرستار (Nurse responsible for general care)
 • کار درمانی (occupational therapy)
 • بینایی سنجی (optician)
 • مهندسی ارتوپدی (orthopaedic engineering)
 • داروساز (pharmacist)
 • شنوایی سنجی (Audiologist)
 • علوم زیست پزشکی (biomedical sciences)
 • کایروپراکتیک (chiropractor)
 • بهداشت دهان (dental hygienist)
 • دندان پزشک (Dental Practitioner)
 • تغذیه (dietitian)
 • پزشک (doctor of medicine)
 • مشاور بهداشت و درمان (healthcare counselor)
 • فیزیک پزشکی (medical physicist)

لازم به ذکر است بعضی مشاغل مرتبط با بهداشت و درمان که در لیست بالا قرار ندارند نیز برای کار در این کشور نیاز به معادل سازی نخواهند داشت، چراکه در رشته‌هایی مانند دستیار پرستار و یا تکنسین داروسازی این امکان وجود دارد که بدون نیاز به معادل سازی، متقاضیان اقامت خود را دریافت کنند.

میزان درآمد پزشکان و پرستاران در کشور سوئد

برای متقاضیان جهت کار در زمینه پزشکی در سوئد، دانستن میزان حقوق و درآمد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. میزان درآمد یک پرستار ثبت یا به اصطلاح ریجستر شده در کشور سوئد بصورت سالانه حدود 466.282 کرون سوئدی می‌باشد. دستمزد ساعتی پرستاران در این کشور به طور میانگین حدود 224 کرون در ساعت بوده و همچنین سالانه حدود 7.647 کرون نیز مزایای اضافی برای پرستاران، بر اساس قانون کار کشور سوئد در نظر گرفته شده است. همچنین برای متقاضی‌ای که به عنوان پزشک مشغول به فعالیت است یا کاردیولوژی در سوئد به طور میانگین معمولا ماهانه 177،237 کرون سوئدی در نظرفته شده، که معادل آن در یک سال 2.126.844 کرون تخمین زده می‌شود.

مهاجرت پزشکان به سوئد و مراحل معادل سازی مدارک پزشکی

 • مرحله اول ارزیابی مدارک

در مرحله اول که نیاز به حضور در کشور سوئد نیز ندارد متقاضی باید مدرک تحصیلی خود را به اداره بهداشت دانمارک ارسال کرده تا روند ارزیابی مدارک آن‌ها انجام شود. این ارزیابی حدودا بین 6 تا 8 ماه زمان خواهد برد و در نهایت از سوی اداره بهداشت سوئد اعلام می‌شود که مدارک تحصیلی و دوره‌های گذرانده شده مورد تائید سوئد خواهد بود یا خیر.

مهاجرت پزشکان به سوئد

 • مرحله دوم آزمون زبان سوئدی

بعد از روند ارزیابی مدارک و تائید آن‌ها در وزارت بهداشت کشور سوئد، مرحله فراگیری زبان سوئدی و در نهایت آزمون زبان سوئدی خواهد بود. این امکان برای متقاضیان وجود دارد که بتوانند دوره‌های زبان سوئدی را در کشور سوئد گذرانده و و بعد از پشت سر گذاشتن آن، در آزمون زبان سوئدی این کشور شرکت کنند.

بورسیه تحصیلی سوئد | آشنایی با شرایط و قوانین اخذ بورسیه تحصیلی برای مهاجرت به این کشور

 • مرحله سوم گذراندن دوره های دانشگاهی

بعد از گذراندن و اتمام مراحل اول و فراگیری زبان سوئدی، متقاضیان باید یک ترم از بعضی دروس مخصوص نظام پزشکی سوئد، از قبیل قوانین مربوط به بیمار و پزشک و… در دانشگاه‌های سوئد را پشت سر گذاشته تا بتوانند به عنوان پزشک خارجی از قواعد و قوانین نظام پزشکی این کشور مطلع باشند.

 • مرحله چهارم گذراندن دوره کارآموزی

در این مرحله پزشک حداقل به مدت 6 ماه در یکی از مراکز درمانی و بیمارستان‌های این کشور به عنوان پزشک کارآموز مشغول به کار خواهد شد که معمولا این دوره‌ها شامل حقوق هم می‌شود. البته این را در نظر داشته باشید که گذراندن دوره کارآموزی بلافاصله بعد از یادگیری زبان سوئدی هم نیز امکان پذیر است.

 • مرحله پنجم آزمون نظام پزشکی کشور سوئد

پس از اتمام دوره‌های کارآموزی و فراگیری زبان سوئدی به صورت کامل، آزمونی به صورت کتبی و عملی از پزشکان گرفته خواهد شد و از این طریق آمادگی کامل آن‌ها جهت ورود و عضویت در نظام پزشکی کشور سوئد ارزیابی خواهد شد. بعد از موفقیت در این آزمون که به صورت محدود در سال انجام می‌پذیرد، پزشکان موفق به دریافت مدرک معتبر پزشکی در سوئد خواهند شد که مجوز استخدام به عنوان پزشک و حتی افتتاح مطب شخصی را با آن خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت پزشکان به سوئد

 • ارائه گذرنامه معتبر که حداقل ۲ سال از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • ارائه گواهی تمکن مالی که فرد متقاضی اثبات نماید می‌تواند هزینه های خود و همراهانش را در کشور سوئد پرداخت نماید.
 • بیمه نامه درمانی برای فرد متقاضی و همراهانش الزامی می باشد
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه آنها
 • ارائه سوابق کاری و ترجمه مدارک کاری

به طور خلاصه

به طور خلاصه ما در این مقاله از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای به معرفی شرایط و قوانین سوئد در جهت اخذ ویزا مهاجرتی برای پزشکان پرداختیم. با انواع روش های معادل سازی مدارک شمارا آشنا کرده و مدارک لازم برای مهاجرت یک پزشک به این کشوررا توضیح  دادیم. برای آشنایی بیشتر و قوانین و شرایط مهاجرت و اخذ ویزا کشورهای مختلف، بخش بلاگ پارسیان اپلای را دنبال کنید.

 

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *