راه های مهاجرت به ایتالیا

معرفی انواع راه‌های مهاجرت به ایتالیا

آیا قصد مهاجرت به ایتالیا و دریافت اقامت آن کشور را دارید؟ آیا شرایط مهاجرت به ایتالیا و مراحل اخذ ویزای آن را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا ضمن معرفی کشور ایتالیا شما را  با تمامی شرایط مهاجرت به ایتالیا و مراحل دریافت ویزای این کشور آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مهاجرت به ایتالیا و شرایط عمومی آن

ایتالیا کشوری است واقع در جنوب اروپا که یکی از قدرت‌های اقتصادی دنیا محسوب می‌شود. این کشور به عنوان هشتمین کشور در بین دیگر کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی به شمار می‌رود.

مهاجرت به ایتالیا

جمهوری ایتالیا متشکل از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه می‌باشد. همانطور که می‌دانید پایتخت این کشور شهر تاریخی رم بوده و جمعیت آن به طور تقریبی در حدود 60.000  نفر می‌باشد. دیم اکثر مردم ایتالیا مسیحی بوده، همچنین واحد پول این کشور در گذشته لیر ایتالیا بود اما امروز‌ه واحد پولی آن تغییر یافته و تمامی خرید و فروش‌ها و مبادلات با واحد یورو انجام می‌پذیرد.

زبان رسمی مردم ایتالیا، ایتالیایی می‌باشد و  نوع حکومتش جمهوری است. همچنین مساحت این کشور حدود 300.000 کیلومتر مربع می‌باشد.

جالت است بدانید کشور ایتالیا در خصوص پر جمعیت‌ترین کشور در بین تمامی کشورهای اروپا، توانسته به رتبه پنجم دست یابد و به عنوان بیست و سومین کشور پرجمعیت در کل دنیا شناخته شود.

افراد زیادی سالانه به دلیل شرایط خوب و مساعد اقتصادی حاکم در این کشور، اقدام به مهاجرت به ایتالیا و اقامت در آن را می‌کنند

مهاجرت به ایتالیا از روش‌های مختلفی امکان پذیر می‌باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به ایتالیا اقامت از طریق کار می‌باشد، چراکه با توجه به پیشرفته بودن اقتصاد این کشور افراد زیادی به طور سالانه از این روش برای ورود به کشور ایتالیا اقدام می‌کنند.

متقاضیان ایرانی باید توجه داشته باشند که برای مهاجرت کاری به ایتالیا و دریافت ویزا از این روش، می‌بایست یک پیشنهاد کاری توسط یک کارفرمای معتبر در این کشور دریافت کنند.

اما مطلب مهم این است که جهت استخدام نیروی خارجی، برای کارفرمایان شرایط پیچیده‌ای وجود خواهد داشت، به این ترتیب که کارفرما باید در گام اول به صورت علنی و عمومی یک آگهی شغلی در کشور ایتالیا اعلام نماید، سپس بعد از گذشت 3 ماه در صورتی که فرد مورد نظر پیدا نشد، می‌تواند این آگهی را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کند. همچنین مجددا اگر بعد از مدت زمان 3 ماه همچنان فردی جهت استخدام یافت نشد، این امکان برای کارفرمایان فراهم خواهد شد که بتوانند از نیروها کار بین‌المللی دعوت به کار کرده و آن‌ها را استخدام نماید.

ویزا تحصیلی ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، یکی دیگر از روش‌های محبوب برای متقاضیان خواهد بود. چراکه افراد با استفاده از این طریق می‌توانند به دریافت ویزای شنگن همچنین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا از دانشگاه‌های این کشور دست یابند.

جالب است بدانید تحصیل در ایتالیا از سن 3 سالگی و در مهد کودک آغاز خواهد شد. کودکان از سن 6 تا 11 سالگی می‌توانند در مدارس ابتدایی در این کشور به تحصیل پرداخته و بعد از به اتمام رساندن دوران ابتدایی، از سن 11 تا 14 سالگی در دوره متوسطه اول و همچنین از سن 14 تا حدود 17سالگی در دوره دوم متوسطه به تحصیل بپردازند.

افراد می‌توانند بعد از تحصیل در مدارس، وارد دانشگاه‌های این کشور شده و به ادامه تحصیل بپردازند.

اولین مقطع بعد از دریافت دیپلم مقطع کارشناسی است، که عموما تدریس به زبان ایتالیایی می‌باشد، اما باید بدانید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در برخی دانشگاه‌های این کشور وجود خواهد داشت.

نکته قابل توجه این است که لازمه ورود به اکثر دانشگاه‌های ایتالیا شرکت در آزمون‌های ورودی خواهد بود که افراد می‌توانند با کسب نمره قابل قبول وارد دانشگاه‌ شوند.

طول مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال بوده  و متقاضی ملزم به داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 و یا مدرک زبان ایتالیایی B2 می‌باشد.

بعد از گذراندن مقطع کارشناسی ، متقاضیان می‌توانند جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند، که حدود 2 سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی خواهد بود و همچنین مدارکی چون مدرک آیلتس 6.5 و یا مدرک زبان ایتالیایی B2 مورد نیاز می‌باشد.

در ادامه به معرفی تعدادی از دانشگاه‌های برتر این کشور خواهیم پرداخت.

 • دانشگاه دی بولونیا
 • دانشگاه دگلی استودی دی روم
 • دانشگاه دگلی استودی دی میلان
 • دانشگاه دگلی استودی دی پادووا
 • دانشگاه دی پیزا
 • دانشگاه دگلی استودی دی تورینو
 • دانشگاه دگلی استودی دی ناپولی فدریکو
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه دگلی استودی دی فیرنزه
 • دانشگاه دگلی استودی دی جنووا

و همچنین برخی از بورسیه‌های تحصیلی معروف دانشگاه‌های ایتالیا عبارتند از:

 • بورسیه DSU
 • بورسیه دانشگاه پاویا
 • بورسیه دانشگاه ITN
 • بورسیه دانشگاه Trieste

  مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در ایتالیا یکی دیگر از روش‌های معمول برای مهاجران به این کشور خواهد بود. این روش به دو شکل ثبت شرکت و کار آفرینی امکان پذیر خواهد بود. یکی از دلایلی که موجب شده سالانه تعداد زیادی توریست مهاجر به ایتالیا نقل مکان کنند، تاریخی بودن این کشور می‌باشد، با توجه به همین امر به سرمایه‌گذاری در این کشور از پتانسیل و رشد بالایی برخوردار است.

لازم است بدانید به طور تقریبی حدود 10 ماه تا یک سال زمان خواهد برد تا پروسه ثبت شرکت به طور کامل در ایتالیا انجام شود. بنابراین افراد باید در طول این مدت برای انجام امور لازم جهت ثبت شرکت سه بار به این کشور سفر کرده تا بتواند مدارک لازم را در زمان تعیین شده به مراجع مربوطه ارائه نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در کشور ایتالیا عبارتند از:

 • مدارک هویتی مثل پاسپورت
 • بیزینس پلن یا طرح تجاری ثبت شرکت که توسط اداره مهاجرت کشور ایتالیا تائید شده است.
 • پرینت حساب از بانک که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی باشد.
 • گواهی های پزشکی لازم

پناهندگی ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی از دیگر روش‌هایی است که متقاضیان می‌توانند با استفاده از آن به این کشور نقل مکان کرده و اقامت خود را دریافت کنند، که البته این روش زیاد توصیه نمی‌شود.

متقاضیان می‌توانند جهت پناهندگی به این کشور، از روش‌هایی چون ویزای حفاظت، ویزای حفاظت موقت و ویزای پناهگاه امن استفاده کنند. به این صورت که پس از وارد شدن به این کشور باید به پلیس مراجعه کرده و بعد از آن تا زمان صدور رای نهایی می‌بایست در پناهگاه‌های کشور ایتالیا اقامت کنند، البته توجه داشته باشید که بیشتر این پناهگاه‌ها از شرایط خوب و مساعدی برخوردار نخواهند بود و همانطور که قبلا ذکر شد این روش مناسب نبوده و توصیه نخواهد بود.

لازم است بدانید در این روش، پس از گذشت 5 سال از پناهندگی، در صورتیکه فرد متقاضی مرتکب جرمی نشود این امکان را خواهد داشت که برای تابعیت این کشور اقدامات لازم را انجام دهد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های شایع برای مهاجرت به کشور ایتالیا مهاجرت از طریق ازدواج خواهد بود.

چراکه اگر فردی با یک تبعه ایتالیا ازدواج کند، این امکان برایش فراهم خواهد آمد که به اقامت این کشور دست یابد. نکات مهمی که متقاضیان باید در رابطه با شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج آن را در نظر داشته باشند عبارتند از:

 • هنگامی که متقاضی قصد ارائه درخواست را دارد و در مدت زمان حدودا 48 ماه بعد از ارائه درخواست ازدواج آ‌ن‌ها به ثبت رسیده باشد.
 • ارائه مدارکی که ثابت کند زوج درخواست طلاق نداده‌اند مثلا به شکل استشهاد
 • ارائه مدارکی چون شناسنامه، سند ازدواج زوج و استشهاد بسیار ضروری و لازم خواهد بود.
 • متقاضیان باید توجه داشته باشند که برای درخواست تابعیت کشور ایتالیا از طریق ازدواج باید به صورت اینترنتی درخواست خود را ارائه دهند. 

مهاجرت به ایتالیا و دریافت تابعیت آن

متقاضیان این امکان را دارند که بعد از گذشت 5 سال حضور در کشور ایتالیا، اقامت دائم آن را دریافت کرده، و همچنین بعد از 10 سال و البته در صورت رعایت شرایطی که برای آنان در نظر گرفته شده، به تابعیت این کشور دست یابند.

شرایطی که افراد ملزم به رعایت آن جهت تابعیت کشور ایتالیا می‌باشند عبارتند از:

 • عدم ارتکاب جرم و جنایت در ایتالیا
 • یادگیری زبان ایتالیایی
 • ادغام در جامعه ایتالیا
 • تبعیت از قوانین این کشور

نکته مهم و قابل توجهی که متقاضیان باید بدانند این خواهد بود که که دریافت اقامت و تابعیت کشور ایتالیا از طریق تحصیل امکان پذیر نخواهد بود و افراد باید حتما بعد از به اتمام رساندن تحصیلات خود در ایتالیا از روش‌های دیگری مانند یافتن یک شغل و کار استفاده کرده تا بتواند به اقامت دائم و بعد از آن تابعیت تابعیت این کشور دست یابند.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *