شرایط مهاجرت کاری

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزا کاری

آیا قصد مهاجرت و کار در خارج از کشور را دارید؟ آیا شرایط کار در خارج از کشور را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط کار در خارج از کشور و قوانین آن آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بررسی شرایط کار در خارج از کشور

قطعا یکی ازاصلی‌ترین و مهمترین دغدغه‌های مهاجران بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی بازار کار و شرایط کار در خارج از کشور است. برای بعضی افراد به‌خصوص افراد ثروتمند این کار غیر ممکن بوده و  بعضی دیگر آن را ساده  و شامل همه افراد جامعه می‌دانند.

مهاجرت کاری موفق موقعی میسر می‌باشد که افراد اطلاعات کافی در زمینه مهاجرت و کار در کشور های خارجی را داشته باشند و بیهوده وقت و سرمایه خود را اتلاف نکنند. متقاضیان کاریابی در خارج از کشور باید دارای حداقل ویژگی هایی چون (کسب مهارت در شغل مورد نظر، داشتن سابقه کار و تجربه کاری، فراگیری زبان مد نظر، مدرک تخصصی و رزومه قوی) را داشته باشند تا بتوانند برای مهاجرت کاری موفق اقدام نمایند.

شرایط مهاجرت کاری

برای یک مهاجرت کاری موثر و موفق به هر کشوری، باید آن‌جا را از زوایای مختلف مثل: مشاغل مورد نیاز آن کشور، نرخ بیکاری و همچنین امکان دریافت اقامت کاری در آن کشور را بررسی کرده و بعد اقدام به مهاجرت کاری نمود.

آشنایی با شرایط مهاجرت کاری به سوئد در این مقاله از سایت

شرایط کار در خارج از کشور و پیدا کردن آن به دو صورت امکان پذیر است:

 • در اختیار گرفتن وکیل و استفاده از خدمات یک موسسه مهاجرتی معتبر
 • کاریابی به‌صورت فردی (متقاضی خود به تنهایی اقدام به این کار نماید)

اگر شما مایل هستید به تنهایی به دنبال کار در خارج از کشور بگردید، باید اول از همه نرخ بیکاری در کشور مد نظر را بسنجید، توجه داشته باشید که کشور مورد نظر در چه رشته و زمینه‌هایی واقعا احتیاج به نیروی کار دارد یا در واقع در این زمینه کمبود نیروی کار دارد.

مثلا در کشوری مثل ایتالیا، به خودی خود در خیلی از رشته ها و مشاغل نیروی کار مازاد بر آمار دارد چراکه سطح بی‌کاری در این کشور بالا بوده و شما نمی‌توانید به پیدا کردن کار در این کشور امیدوار باشید.

بعضی از کشورها در یکسری از مشاغل کمبود نیرو دارند، که این نوع مشاغل را  اصطلاحا shortage occupation  می‌نامند. به‌عنوان مثال کشور اتریش حتی در قسمت فروش فلز هم به فروشنده احتیاج دارد. این به این معنی است که در بعضی از کشورها با توجه به اقتصاد آن کشور، یکسری از مشاغل و رشته‌ها بیشتر مورد نیاز قرار می‌گیرند و به نیروی فروش در آن زمینه نیاز دارند.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید به‌دنبال کشورهایی باشید که ویزای کار به مهاجران خارجی اعطا می کنند و بدانید در چه کشورهایی گرفتن ویزای کاری دارای ریسک است و در چه کشورهایی این ریسک کمتر می‌باشد.

فاکتورهای موثر بر شرایط کار در خارج از کشور

سن متقاضی

بهتر است سن متقاضی زیر 40 سال باشد تا شانس بیشتری در این زمینه داشته باشد.

مدرک تحصیلی

در بیشتر کشورها، از بین دارندگان مدرک تحصیلی، مقطع لیسانس به بالا را برای نیروی کار می‌پذیرند، اما با مدرک فوق دیپلم و حتی دیپلم هم می‌شود در بعضی مشاغل در دیگر کشورها مشغول به کار شد.

نوع شغل و سابقه کاری

غالبا اکثر کشورها از متقاضیان درخواست سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی خود را می‌کنند و این سابقه کاری معمولا نباید زیر 3 سال باشد.

مدرک زبان

فراگیری و دانستن زبان و دارا بودن مدرک زبان مناسب برای کار، امری بسیار ضروری است که در شرایط کار در خارج از کشور تاثیر مستقیم و موثری خواهد داشت. به عنوان مثال، برای کار در کشورهایی چون اتریش و آلمان مدرک زبان آلمانی B1  و بالاتر و برای اکثر کشورهای دیگر داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا 6.5 به بالا (بجز بعضی از مشاغل مورد نیاز با مدرک دیپلم و  فوق دیپلم) الزامی است.

بررسی تمامی دوره‌های آلمانی در آلمان

وضعیت تاهل و سن فرزندان

قطعا برای افرادی که برای کار به خارج از کشور اقدام می‌کنند همراه بردن اعضای خانواده به کشور مورد نظر جزء اولویت‌ها محسوب می‌شود. پس ابتدا نیاز است یادآوری کنیم که همراه طبق قوانین و ضوابط بین المللی شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌باشد. برای کار در خارج از کشور باید بدانید که ویزای همراه فقط به دارندگان ویزای کار تعلق می‌گیرد. دارندگان ویزای جستجوی کار تا زمانی که موفق به دریافت جاب آفر و ویزای کاری نشده‌اند این امکان را ندارند که برای خانواده خود درخواست ویزای همراه نمایند. یکی از مزایای بردن همراه در کشورهایی مثل آلمان و اتریش، اجازه کار همسر و تحصیل رایگان برای فرزندان می‌باشد.

شرایط مهاجرت کاری

انواع مختلف ویزای کاری

ویزای کاری در خارج از کشور به چند گروه تقسیم می‌شود،که شامل سه دسته هستند با عنوان ویزای کار جاب آفر، جاب سیکر و ویزای کار از طریق امتیازبندی،که در پایین به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

ویزای جاب سیکر (Job Seeker Visa)

ویزای جاب سیکر مخصوص کشورهایی مثل آلمان و اتریش می‌باشد که به افراد جویای کار در این کشورها این امکان را می‌دهد که در مدت زمان تعیین شده‌ای (6 ماه) حضور داشته باشند و به دنبال کار مناسب بگردند.

البته دارا بودن این ویزا به منظور کار تضمین شده در خارج از کشور نیست و افراد فقط با داشتن آن شانس خود را برای جستجوی کار در این کشورها بیشتر خواهند کرد. در این بین ویزای کاریابی در اتریش از طریق امتیازبندی و ویزای جستجوی کار در آلمان از طریق اعتبارسنجی اولیه (داشتن سن، مدرک زبان، شغل و سابقه کاری مرتبط و مدرک تحصیلی مناسب) است.

ویزای کار از طریق جاب آفر (Job Offer Visa)

این مدل ویزا در تمام کشورها قابل صدور است و لازمه آن دریافت پیشنهاد کاری از طریق کارفرمایی در کشور مد نظرمی‌باشد. این پیشنهادات را می‌توانید از طریق جستجو در وب‌سایت‌های معتبر مربوط به آن کشورها به‌دست آورید.

متقاضی ویزای کار بعد از پیدا کردن شغل مورد نظر که با شرایط او مطابقت داشته باشد، باید با کارفرما ارتباط گرفته تمامی مراحل مصاحبه و اخذ جاب آفر را پشت سر بگذارد تا بتواند در نهایت به اخذ ویزای کار آن کشور دست پیدا کند.کشورهایی چون سوئد، عمان، امارات و نروژ را  از جمله مکان‌های واجد شرایط برای این امر هستند.

ویزای کار از طریق امتیازبندی

این ویزا مخصوص کشورهایی مثل نیوزلند،کانادا، و استرالیا می‌باشدکه به دلیل احتیاج بالا به نیروی کار جوان و تحصیلکرده، سیستمی را در نظر گرفته‌اند که بر پایه آن برای هر فاکتور تاثیرگذار در مهاجرت کاری امتیازی را مشخص شده و افراد در صورت داشتن امتیازات لازم که توسط سازمان مهاجرت آن کشور اعلام شده است می‌تواند وارد مرحله دوم شود که Pool یا استخر نام گذاری شده است. بعد از آن کشور مورد نظر به‌صورت سالانه از میان بالاترین امتیازات موجود در استخر، افرادی را انتخاب کرده و برای آنان جاب آفر در نظر گرفته و ارسال می‌کنند.

شرایط مهاجرت کاری

مدارک مورد نیاز برای کار در خارج از کشور

 • مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان با نمره مورد نیاز
 • مدارک هویتی شامل پاسپورت
 • مدرک سابقه شغلی
 • مدرک اثبات تمکن مالی لازم
 • جاب آفر ( برای ویزای مربوطه)
 • سایر مدارک درخواستی سفارت مانند سند ازدواج و …

که تمامی مدارک بالا باید به‌طور کامل و دقیق و همچنین ترجمه شده باشند.

حال در ادامه به نمونه‌هایی از مشاغل مورد نیاز در خارج از کشور در سال 2020 می‌پردازیم.

 • سرآشپز
 • مکانیک
 • راننده کامیون بین المللی
 • جوشکاری با برق (MIG)
 • پیراپزشک
 • مکانیک هواپیما
 • مهندسی ساخت هواپیما
 • تکنسین هواپیمایی
 • پروفسور هوانوردی
 • کارآموز ماشین کاری، جوشکاری و کمک جوشکاری و تنظیم کننده تجهیزات و ماشین آلات

و …

اخذ اقامت از طریق کار در خارج از کشور

یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم در بیشتر کشورها، اقدام به کار در آن کشور می‌باشد. متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای کاری در خارج از کشور شوند مانند کشورهای اروپایی، در ابتدا بعد از حدود پنج سال از اقامت همراه با پرداختن مالیات در کشور مورد نظر موفق به اخذ اقامت دائم می‌شوند و بعد حدود 1 الی 5 سال از دریافت اقامت دائم این امکان را دارند که  برای تابعیت کشور محل کار و سکونت خود درخواست دهند.

در کشورهایی مثل کانادا و استرالیا که از طریق امتیازبندی ویزای کار دریافت می‌کنند، صاحب ویزای کار از اول اقامت دائم آن کشورها را دریافت کرده و بعد از گذشت سه سال می‌تواند برای تابعیت آن کشور اقدام نماید. از جمله شروط لازم برای دریافت تابعیت یک کشور، می‌توان به موفقیت در آزمون زبان، آزمون شهروندی، پرداختن مالیات و نداشتن سوء پیشینه نام برد.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *