ویزا کاری سوئیس

شرایط مهاجرت کاری به سوئیس| آشنایی با قوانین 2021

آیا قصد مهاجرت به سوئیس و دریافت اقامت آن کشور را دارید؟ آیا شرایط مهاجرت کاری به سوئیس و مراحل اخذ ویزای این کشور را می‌دانید؟ ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط مهاجرت کاری به سوئیس و مراحل دریافت ویزای این کشور آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مهاجرت کاری به سوئیس و شرایط عمومی آن

کشور سوئیس جزو مقاصد محبوب برای مهاجران جهت زندگی و کار است، چرا که این کشور از استانداردهای بالای زندگی و مالیات بسیار مناسبی برخوردار است.

مهاجرت کاری به سوئیس

شهرهای بزرگ واقع در این کشور مقر بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و همچنین موسسات بزرگ در جهان است، به ویژه کسب و کارهای مرتبط بانکداری، تولید و داروسازی. لازم است بدانید افرادی که قصد مهاجرت کاری به سوئیس دارند، برای این امر نیاز به دریافت مجوز خواهند داشت.

مهاجرت کاری به سوئیس و ایجاد کسب و کار در این کشور از جمله روش‌های مهاجرتی محبوب و رایج برای متقاضیان به خصوص ایرانیان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

دریافت ویزای کاری این کشور در بین متقاضیان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا از سطح رقابتی بالایی برخودار است، و با توجه به اینکه سوئیس سهمیه‌های محدودی برای کارگران دارا بوده، در نتیجه دریافت ویزای کاری این کشور حالت رقابتی در میان متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق کار خواهد داشت.

متقاضیان با دست پیدا کردن به ویزای کاری سوئیس علاوه بر اینکه این امکان برایشان فراهم خواهد شد که از سبک زندگی بالایی برخوردار شوند، به اقامت خود نیز دست خواهند یافت.

همانطور که قبلا ذکر شد کشور سوئیس سهیمه کارگران خارجی را محدود کرده، بنابراین به همین جهت برای همه‌‌ی متقاضیان الزامی خواهد بود که برای کار قانونی در سوئیس مجوز کار دریافت کنند.

لازم به ذکر است جهت دریافت ویزای کار این کشور، شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و شهروندان دیگر کشورها از شرایط مختلفی و متفاوتی جهت این امر برخوردار هستند.

مجوز اقامت از طریق مهاجرت کاری به سوئیس

اولین گام جهت اقدام به کار در این کشور بعد از دریافت مجوز، داشتن یک پیشنهاد کار توسط یک کارفرمای سوئیسی خواهد بود. در این کشور با توجه به وضعیت متقاضیان انواع مختلفی از ویزا وجود خواهد داشت بتوان با دریافت آن از شرایط کاری در سوئیس بهره‌مند شد.

اخذ ویزا کاری سوئیس

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که برای افراد یک مجوز کوتاه مدت، اولیه یا اقامت دائم صادر شود. در این صورت بعد از دریافت ویزا و ورود به کشور سوئیس به مدت دو هفته وقت خواهید داشت تا برای مجوز اقامت، اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع اقامت‌های کاری در سوئیس عبارتند از:

 • اقامت LPERMITS

این نوع مجوز تنها جهت اقامت موقت و کوتاه مدت خواهد بود که در ابتدا برای یک سال برای افراد صادر می‌شود. در صورتی که متقاضی در مدت کار و اشتغال در سوئیس اقدام به تغییر کارفرمای خود نکند، این امکان برایش فراهم خواهد شد که  این نوع مجوز اقامت را برای یک سال دیگر تمدید کند.

 • اقامت BPERMITS

این نوع مجوز هم نیز برای اقامت موقت و کوتاه مدت در نظر گرفته شده، که در صورتی که متقاضی هر سال مدارک کاری خود را ارائه دهد، این امکان را دارد که این ویزا را به طور هر ساله تمدید کند.

 • اقامت CPERMITS

این نوع مجوز اقامت مختص متقاضیانی خواهد بود که در حدود ۱۰ سال در کشور سوئیس به کار و اشتغال به فعالیت پرداخته‌اند. در واقع افراد با دریافت این مجوز اقامت، به اقامت دائم این کشور دست خواهند یافت. لازم به ذکر اسن تبعه و شهروندان کانادا و آمریکا می‌توانند بعد از گذشت  ۵ سال اقامت و کار و اشتغال در کشور سوئیس مجوز اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

در پی این امر متقاضیان باید برای اقامت خود نیز دارای شرایطی باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • در مدت اقامت از قوانین و مقررات کانتون‌ها ( استان ها) تبعیت و پیروی کرده باشند.
 • در مدت اقامت در این کشور در نظم و امنیت کشور خللی وارد نکرده باشند.
 • در مدت اقامت در این کشور با آداب و رسوم و فرهنگ مردم سوئیس به طور کامل آشنا شده باشند.
 • مدت ۱۲ سال به طور مداوم و مستمر در این کشور اقامت و کار و اشتغال داشته باشند.

همچنین جهت دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور، متقاضیان باید واجد شرایطی باشد که عبارتند از:

 • دارا بودن مهارت نوشتاری به زبان رسمی سوئیس (سطح A2 )
 • دارا بودن مهارت صحبت به زبان رسمی سوئیس (سطح B1)
 • نداشتن هیچ گونه تهدیدی برای امنیت داخلی و خارجی کشور سوئیس در مدت اقامت در این کشور
 • آشنایی کامل به قوانین و مقررات کشور سوئیس و تبعیت از آن‌ها
 • آشنایی کامل با فرهنگ و آداب و رسوم کشور سوئیس
 • هماهنگی با زندگی و جامعه سوئیس

مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار در سوئیس

اگر متقاضیان جزو اتحادیه اروپا باشند و برای دریافت ویزای کاری در سوئیس و همچنین اقامت این کشور ثبت نام نموده باشند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • گذرنامه معتبر یا کارت ملی
 • کپی از قرارداد اجاره برای تایید آدرس
 • عکس با استاندارد عکس‌های پاسپورت
 • یک قرارداد کار یا جزئیات موقعیت شغلی که قصد دارند انجام دهند (شامل سوابق حسابداری)

ویزا کاری سوئیس

اما چنانچه شهروند کشورهای دیگر باشند، مدارک بیشتری مورد نیاز خواهد بود است. قابل توجه است که هر کانتون دارای شرایط تا حدودی متفاوتی در این زمینه خواهد، بنابراین افراد باید برای اطمینان بیشتر وب سایت مهاجرت را بررسی کنند.

در زیر مدارکی که برای پشتیبانی از درخواست متقاضیان لازم می‌باشد، ارائه شده است:

 • فرم درخواست که در برخی از کانتون‌ها این مرحله به صورت آنلاین انجام می‌شود.
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات این که موقعیت شغلی فرد آگهی شده است و هیچ شهروندی از اتحادیه اروپا برای آن مناسب نبوده است (از طریق آگهی های شغلی چاپ شده و اینترنتی)
 • رزومه، مدارک تحصیلی مربوط به شغل مورد نظر( آشنایی با قوانین و شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئیس)
 • دلیل خالی بودن موقعیت شغلی، مانند گسترش کسب و کار، و شرح مفصلی از موقعیت شغلی موجود
 • قرارداد کار و شرایط مورد توافق، که باید با شرایط اتباع سوئیسی قابل مقایسه باشد.
 • گواهی بیمه سلامت

همچنین هزینه ویزای کار سوئیس به طور تقریبی حدود 68 دلار آمریکا بوده که باید در زمان ارائه درخواست ویزا به سفارت پرداخته شود. قابل توجه است که این مبلغ غیر قابل استرداد بوده و حتی در صورت انصراف شخص متقاضی از دریافت ویزا و یا ریجکت شدن یا رد شدن درخواست ویزا، مبلغ پرداختی باز گردانده نخواهد شد.

مهاجرت کاری به سوئیس برای ایرانیان

نکته قابل توجه در زمینه مهاجرت کاری ایرانیان به سوئیس این است که برای شهروندان کشورهای ثالث مانند ایران، مجوز کار فقط برای افرادی که در مشاغل حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، و معمولا از تخصص و  تحصیلات عالی برخوردار هستند، صادر خواهد شد.

ویزا کاری سوئیس

متقاضیان باید در نظر داشته باشند قبل از اینکه بتوانند برای مجوز اقامت و کار درخواست ارائه دهند، باید حتما پیشنهاد شغلی داشته باشند. بعد از آن، کارفرمای مربوطه باید به ادارات محلی کانتون محل اقامت خود رفته و برای تأییدیه دبیرخانه امور مهاجرت کشور درخواستی ارائه دهد. همچنین او باید ثابت کند که هیچ شهروندی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا که واجد شرایط جهت این شغل است، در دسترس نبوده است.

در صورتی که درخواست دریافت ویزای کاری سوئیس فرد متقاضی با موفقیت رو به رو شود، مقامات مهاجرتی به سفارت محلی وی در سوئیس اطلاع خواهند داد. پس از آن متقاضیان می‌توانند یک قرار ملاقات ترتیب داده و برای تکمیل روند درخواست خود به آن‌جا مراجعه کنند.

متقاضیان ملزم هستند تا اسناد و مدارک لازم مانند مدارک شناسایی و مدارک مربوط به اشتغال خود را با سفارت محلی ارائه دهند که البته در زمان تعیین وقت ملاقات در مورد مدارک لازم توضیحات کامل را خواهند داد.

بعد از صدور ویزا به شخص متقاضی اجازه ورود به سوئیس را خواهند داد، اما توجه داشته باشید که تا زمانی که نزد مقامات کانتون محل اقامت ثبت نام نشده باشد، مجوز اقدام به کار داده نخواهد شد. ثبت نام باید در عرض دو هفته پس از ورود به این کشور انجام پذیرد.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *