آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان

آشنایی با آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان در سال 2024

آشنایی با آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان برای علاقه مندان به تحصیل در آلمان 2024 از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا این آزمون ‌ها به عنوان یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب دانشجویان بین‌المللی برای برنامه‌ های تحصیلی در آلمان مورد بررسی قرار می گیرند. به عبارتی دیگر یکی از لازمه های ورود به دانشگاه های آلمان، شرکت در آزمون های ورودی و اخذ نمره قبولی در آن ها می باشد.

اما آزمون های ورودی دانشگاه های آلمان کدامند؟

ما در این مقاله قصد داریم به معرفی آزمون‌ های ورودی به دانشگاه‌ های آلمان بپردازیم و نکات مهمی که داوطلبان باید برای موفقیت در این آزمون ‌ها در نظر داشته باشند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان
منبع: https://www.studying-in-germany.org/german-higher-education-entrance-qualification/

معرفی آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان

آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان بسته به رشته و مقطع تحصیلی، متفاوت است. برای برخی رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، آزمون های ورودی خاصی وجود دارد که متقاضیان تحصیل در این رشته ها در دانشگاه های آلمان باید در آن ها شرکت کرده و نمره قابل قبولی را کسب کنند.

بیشتر بخوانید » به منظور آشنایی با تمامی دورهای زبان آلمانی در کشور آلمان روی لینک داده شده کلیک کنید.

به طور کلی مهم ترین و اصلی ترین آزمون ها برای ورود به دانشگاه های آلمان عبارتند از:

  • آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون ‌های استاندارد برای ورود به دانشگاه‌ های آلمان در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا است. به بیانی دیگر یکی از شرایط ورود به دانشگاه های آلمان برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری، کسب نمره قبولی در آزمون GRE می باشد. امتیازات GRE به عنوان یکی از معیارهای انتخابی برای ورود به برنامه‌ های تحصیلی در دانشگاه‌ های آلمان مورد استفاده قرار می ‌گیرد و تاثیر زیادی بر افزایش احتمال قبولی داوطلبان دارد.

این آزمون شامل سه بخش اصلی است که عبارتند از آنالیز تحلیلی نوشتاری، تحلیل تحلیلی کمی و آزمون توانایی زبان انگلیسی.

  • آزمون TestAS

به عنوان یکی دیگر از مهم ترین آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان می توان از آزمون TestAS (Test for Academic Studies) یاد کرد.

دانشگاه های آلمان با برگزاری این آزمون، میزان توانمندی های تحصیلی متقاضیان را در رشته های تحصیلی مختلف، مورد ارزیابی قرار داده و سپس براساس آن تصمیم به پذیرش و یا عدم پذیرش دانشجو می گیرند.

آزمون TestAS
منبع تصویر: https://kochiva.com/blog/testas-exam/

لازم به ذکر است که آزمون TestAS نیز معمولا برای مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا، ضروری می باشد.

نکته قابل توجه در رابطه با آزمون TestAS این است که نمره قابل قبول در این آزمون در رشته ها و دانشگاه های مختلف با هم متفاوت است. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم که به وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. شما همچنین می توانید نام دانشگاه مورد نظر خود را در اختیار مشاوران مهاجرتی موسسه پارسیان اپلای قرار داده تا تمامی اطلاعات مورد نیاز درباره شرایط پذیرش آن را به شما اعلام کنند.

آزمون TestAS از بخش های مختلف زبان، ریاضی و تخصصی، تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید» آشنایی با تحصیل در رشته پرستاری در آلمان و راه های پذیرش دانشگاه های این کشور در سال 2024

  • آزمون TMS

TMS یکی از مهم ترین آزمون هایی است که متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های آلمان باید در آن شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند.

لازم به ذکر است که نمره قبولی در آزمون TMS نیز در دانشگاه های مختلف آلمان، متفاوت است. به عنوان مثال حداقل نمره قابل قبول در این آزمون در برخی از دانشگاه های آلمان، 60 و در برخی دیگر 70 می باشد.

آزمون Test for Medical Studies، متشکل از بخش های مختلفی شامل علوم پایه و مباحث تخصصی پزشکی می باشد.

  • آزمون GMAT

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مربوط به مدیریت و تجارت را دارید لازم است بدانید که یکی از شرایط قبولی در این رشته ها در دانشگاه های آلمان، شرکت و قبولی در آزمون GMAT می باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره نمره قابل قبول دانشگاه های آلمان در این آزمون به وبسایت رسمی دانشگاه های مورد نظر خود مراجعه کنید؛ چرا که حداقل نمره قابل قبول در این آزمون توسط دانشگاه های مختلف آلمان با هم متفاوت است.

  • آزمون TestDaF

آزمون TestDaF یکی از مهم ترین آزمون هایی است که از طریق آن، سطح مهارت زبان آلمانی مورد ارزیابی قرار داده می شود.

لازم به ذکر است که این آزمون از 4 بخش مختلف شامل شنیداری، درک مطلب، نوشتن و مکالمه، تشکیل شده است.

  • آزمون IELTS

آزمون IELTS نیز یکی از اصلی ترین آزمون های ارزیابی سطح زبان انگلیسی می باشد که نه تنها برای ورود به دانشگاه های آلمان، بلکه برای ورود به دانشگاه های دیگر کشورها نیز لازم و ضروری می باشد.

شرایط شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های آلمان چیست؟

شرایط شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های آلمان ممکن است بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت باشد. اما به طور کلی، برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان، داوطلبان باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن باشند و همچنین باید دارای مدرک زبان مورد نیاز (مانند آیلتس یا تافل) با نمره مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر باشند. همچنین برخی دانشگاه ها ممکن است شرایط ویژه‌ای برای ورود به برنامه های تحصیلی خود داشته باشند که باید از طریق وبسایت یا دفتر پذیرش دانشگاه مورد نظر بررسی شوند.

بیشتر بخوانید» به منظور آشنایی با شرایط زندگی دانشجویی در آلمان روی لینک داده شده کلیک کنید.

نتیجه گیری بررسی آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان

طبق آنچه که در این مقاله آموختیم یکی از شرایط ورود به دانشگاه های آلمان در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی گرفته تا دکترا، شرکت در آزمون های ورودی و کسب نمره قابل قبول در آن می باشد. ما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین و اصلی ترین آزمون های ورودی به دانشگاه های آلمان را معرفی کنیم تا در صورت تمایل به ادامه تحصیل در آلمان بتوانید خود را برای شرکت در آزمون های ورودی، آماده کرده تا شانس‌تان برای قبولی در دانشگاه مورد نظرتان، افزایش پیدا کند.

در پایان شما عزیزان می توانید سوالات و یا تجربیات خود از شرکت در هر یک از آزمون های ورودی دانشگاه های آلمان را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *