قوانین و شرایط تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد 2021

آیا قصد مهاجرت و تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد 2021 را دارید؟ آیا شرایط تحصیل در کشور سوئد را می‌دانید؟ ما در این بخش از وب‌سایت موسسه مهاجرتی در مشهد پارسیان اپلای قصد داریم تا شما را با تمامی شرایط و قوانین تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بررسی شرایط تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد

کشور سوئد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای واقع در شمال اروپا به شمار می‌آید و هر ساله افراد زیادی را از سر تا سر دنیا مخصوصا ایران، جهت مهاجرت و اقامت در این کشور، از طریق روش‌های گوناگون به خود جذب کرده است.

تحصیل در مدارس سوئد

پایتخت این کشور استکهلم بوده که به عنوان بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود، و همچنین زبان رسمی مردم کشور سوئد، زبان سوئدی می‌باشد.

تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد می‌تواند برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور، یکی از بهترین تصمیمات باشد. در کشور سوئد کودکان موظف هستند که از سن 6 سالگی به صورت اجباری به مهاجرت تحصیلی سوئد بپردازند. همچنین در نظر داشته باشید که اکثرا مقطع پیش دبستانی‌ در این کشور نیز رایگان به طور رایگان برای شهروندان سوئدی ارائه می‌گردد.

مدارس در کشور سوئد به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم بندی می‌شوند، و جالب است بدانید که تحصیل در مدارس دولتی در این کشور، مانند بقیه کشورهای اتحادیه اروپا رایگان خواهد بود.

و در مقابل شهروندان برای تحصیل در مدارس خصوصی سوئد موظف به پرداخت شهریه می‌باشند، که این شهریه‌ها با توجه به نوع امکاناتی که در هر مدرسه ارائه می‌شود متغیر و متفاوت خواهد بود.

مدت زمان تحصیل در دبیرستان‌های سوئد 3 سال است. در این مقطع دانش آموزان باید برای انتخاب یک رشته تحصیلی، برای ادامه تحصیل خود اقدام نمایند. بنابراین جهت این امر رشته‌های گوناگونی در دبیرستان‌ها برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است، اما بهتر است بدانید رشته‌هایی چون علوم طبیعی و اجتماعی جزو محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی، برای دانش آموزان محسوب می‌شوند.

دسته بندی دبیرستان‌های این کشور به صورت زیر می‌باشد:

 • پیش دانشگاهی
 • هنرستان های فنی و حرفه ای

اما گرچه هدف هر دوی این مراکز آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه خواهد بود، اما آموزش‌ها در مراکز پیش دانشگاهی طبعا بسیار تخصصی‌تر به آن‌ها ارائه خواهد شد.

دانش آموزانی که جهت تحصیل هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای را انتخاب کرده‌اند، موظف هستند که در کارگاه‌های آموزشی به مدت 15 هفته کار عملی انجام دهند. متقاضیان در مقطع دبیرستان باید متناسب با رشته و گرایش خود اقدام به گذراندن واحدهای درسی خود کنند که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

 • واحدهای اصلی

شامل دروسی می‌شوند که دانش آموزان صرف نظر از رشته تحصیلی خود باید آن‌ها را پشت سر بگذارند.

 • واحد های پایه

شامل دروسی می‌شوند که دانش آموزان با توجه به رشته و گرایش تحصیلی خود می‌بایست آنها را بی‌آموزند.

 • واحدهای تخصصی

این دروس فقط مخصوص هر رشته و گرایش تحصیلی دانش آموزان خواهد بود.

 • واحدهای اختیاری

دروسی را شامل می‌شود که دانش آموزان با توجه به علاقه خود ملزم به گذراندن آن خواهند بود.

هزینه‌های زندگی دانش آموزی جهت تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد

متقاضیانی که قصد تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد 2021 را دارند، باید قبل از هر چیزی و در ابتدا درباره تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور تحقیق کرده و همه جهات را بررسی کرده و با بودجه خود مورد مقایسه قرار دهند.

در واقع این کار به آن‌ها کمک می‌کند که  بتوانند مقصد مناسب‌تر و بهتری را جهت تحصیل و زندگی خود انتخاب کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، هزینه‌های تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد با توجه به نوع مدرسه و امکاناتی که در خود جای داده‌اند، متغیر بوده بسیار با هم متفاوت است. اما به صورت کلی هزینه مدارس به طور سالانه از 80.000 کرون تا 295.000 کرون در نظر گرفته شده و تخمین زده می‌شود.

این مبلغ برابر با 7893 یورو تا 29205 یورو، به طور سالانه می‌باشد.

تحصیل در مدارس سوئد2021

در نظر داشته باشید که در کشور سوئد همه دانش آموزان باید کتاب‌های درسی تهیه کرده که هزینه این کتاب‌ها به طور متوسط ماهانه 73 یورو خواهد بود.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که در کشور سوئد، تحصیل در مدارس در مقطع دبیرستان و یا همچنین سایر مقاطع، تا سن 20 سالگی رایگان خواهد بود. این مسئله نه تنها شامل مدارس دولتی بوده، بلکه مدارس خصوصی (که به عنوان مدارس رایگان (friskolor) شناخته می‌شوند) هم نیز از این قائله مستثنی نخواهد بود.

میانگین سن تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور سوئد 16 تا 19 سالگی می‌باشد. تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌های در سراسر دنیا، هر ماه یا هر ترم برای دانش‌ آموزان و دانشجویان مزایایی را در نظر می‌گیرند، اما در مدارس و همچنین دبیرستان‌ها در کشور سوئد کمک هزینه ویژه‌ای برای تحصیل به دانش آموزان ارائه خواهد شد که به تحصیل آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

طبق شرایط و قوانین این کشور، دولت موظف است به دانش آموزان دبیرستانی به صورت ماهیانه 1050 کرون (570 دلار) پرداخت نماید. اما شرطی برای این امر در نظر گرفته است و آن این است که دانش آموزان 16 ساله باشند و در کلیه کلاس‌های دبیرستان حضور پیدا کرده و شرکت کنند. لازم است بدانید برای دانش آموزان محلی هیچ اجباری وجود ندارد که برای این کمک هزینه ثبت نام کنند، اما دانش آموزانی که در مدارس خارجی تحصیل می‌کنند باید این کار را انجام دهند.

برای آشنایی بیشتر با نکات زندگی دانشجویی در سوئد پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آن را در بلاگ سایت پارسیان اپلای مطلاعه بفرمایید.

در ادامه به لیستی از بهترین دبیرستان‌های سوئد جهت تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت:

 • Rymdgymnasiet
 • Viktor Rydbergs Gymnasium
 • Wången
 • Flygteknikcenter Ljungbyhed
 • Aniaragymnasiet
 • Sveriges Ridgymnasium
 • Borlänge Gymnasieskola
 • Lärlingsgymnasiet
 • Hovslagarutbildningen – Västernorrland

  مدارک لازم برای اخذ ویزا جهت تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد 2021

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس سوئد را دارند،  باید توجه داشته باشند که اگر خارج از تحادیه اروپا باشند، برای ورود به این کشور نیاز به دریافت ویزا از سفارت سوئد درا خواهند داشت.

افراد متقاضی موظف هستند که مدارکی را تهیه کرده و به سفارت و یا کنسولگری سوئد در نزدیک‌ترین مکان به شهر زندگی خود ارائه داده و در اختیار آن‌ها قرار دهند.

متقاضیان باید این نکته را حتما در نظر بگیرند که این مدارک باید بدون هیچ گونه عیب و نقصی بوده و از استفاده از مدارک جعلی در پرونده خود به طور جدی خودداری کنند، چراکه هرگونه اشکال، نقص و ایراد در تهیه مدارک موجب می‌شود تا روند اخذ ویزا به تاخیر افتاده و از طرفی دیگر، از شروع سال تحصیلی در کشور سوئد عقب مانده و باز بمانند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی، در هر کشوری عموما متفاوت خواهد بود، اما شماری از مدارک جهت ارائه در همه کشورها مشترک خواهد بود. در ادامه به چند مورد از مهمترین و اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز خواهیم پرداخت.

تحصیل در مدارس سوئد

 • پاسپورت معتبری که حداقل 12 ماه اعتبار دارد
 • چند قطعه عکس
 • نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر در سوئد
 • اثبات تمکن مالی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • در صورت وجود ارائه مدرک تحصیلی مقطع قبل
 • بیمه نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • فیش پرداختی بابت هزینه ویزا
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • مدارک هویتی دانش آموز
 • کپی از گذرنامه سرپرست به همراه اسناد شناسایی
 • گواهی رضایت والدین یا سرپرست

بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد

همانطور که قبلا گفته شد، برخی از مدارس خصوصی در کشور سوئد، هزینه‌های زیادی را بابت هزینه شهریه از دانش آموزان دریافت خواهند کرد، بنابراین با توجه به این امر بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های سوئد 2021 و یا حتی دیگر کشورها، غالبا به دنبال دریافت بورسیه‌های تحصیلی خواهند بود.

همانطور که می‌دانید بورسیه‌های تحصیلی سوئد به دانش آموزان کمک خواهد کرد که هزینه‌های تحصیلی خود را راحت‌تر پرداخت کنند، اما باید توجه داشته باشید که این امکان در اکثر موارد برای مقاطع تحصیلات دانشگاهی در نظر گرفته و ارائه خواهد شد.

در بعضی از مدارس نیز برای دانش آموزان بورسیه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که تنها دانش آموزان با شرایط امکان استفاده از این مزیت را خواهند داشت، و این امر فقط در شرایطی وجود دارد که دانش آموز حداقل یک سال را در این مدرسه به تحصیل پرداخته و بعد از آن در صورت برخورداری از نمرات بالا و همچنین جایگاه تحصیلی مناسب و قابل قبول، این امکان برای او وجود خواهد داشت که برای پرداخت شهریه سال تحصیلی بعدی، بتواند از مدرسه بورسیه دریافت نماید. در واقع به این صورت است که دانش آموز هنگام پرداخت شهریه در سال جدید شامل تخفیفاتی خواهد شد. بنابراین، اگر تمایل به تحصیل در مدارس سوئد هستید، بهتر است به دنبال دریافت بورسیه جهت مقاطع پیش از دانشگاه نباشید!

 

 

در این رابطه بخوانید...

آخرین نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *